תלונה למבקר המדינה: המשטרה גוררת רגליים בחקירת הלינץ' בבית ג'אן

בית ג'אן
נזק שנגרם לאחת המכוניות בלינץ'. צילום: ד. פ.
לפני מספר חודשים עשרות מתפללים הותקפו על ידי פורעים בעת שהגיעו לתצפית על קבר רבי שמעון בר יוחאי הסמוכה לכפר בית ג'אן • נפגעי הלינץ' בבית ג'אן שלחו תלונה לניצב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה, בטענה כי המשטרה 'גוררת רגליים' בחקירת התקיפה.

תלונה לניצב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה: המשטרה 'גוררת רגליים' בחקירת הלינץ' בבית ג'אן בל"ג בעומר. למרות תלונות הנפגעים, תמונות שצילמו ויכולתם לזהות את הפורעים לא ידוע על מעצר חשודים בתקיפה, והנפגעים לא קיבלו אישורי 'נפגעי איבה'. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו "חידלון. מקווים שהנציבות תבדוק את התנהלות המשטרה בצפון כדי להחזיר את הריבונות ואכיפת החוק".

נפגעי הלינץ' בבית ג'אן שלחו תלונה לניצב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה, בטענה כי המשטרה 'גוררת רגליים' בחקירת התקיפה, שאירעה בל"ג בעומר. למרות שהנפגעים התלוננו במשטרה, צירפו תמונות שהצליחו לצלם וביכולתם לזהות את התוקפים, לא עודכנו בדבר מעצר חשודים ולא קיבלו אישורי 'נפגעי עבירה'.

נזכיר כי הלינץ' אירע בל"ג בעומר האחרון, לפני כארבעה חודשים. עשרות מתפללים הגיעו לתצפית על קבר רבי שמעון בר יוחאי הסמוכה לכפר בית ג'אן, שם הותקפו על ידי הפורעים. עו"ד חיים בלייכר המייצג חמישה נפגעים שונים שהותקפו בלינץ' תיאר במכתב למבקר המדינה את ההתפרעות.

התוקפים, תושבי בית ג'אן, הורו למתפללים לעזוב את השטח מיד. אחד המתפללים כבר הגיע לרכבו, אולם הותקף על ידי חמישה מהפורעים. "החלו לבצע בו לינץ' של ממש. י' הופל לארץ כאשר התוקפים בועטים ומכים אותו בכל חלקי גופו תוך קללות וגידופים". בנוסף, השליכו הפורעים סלעים ואבנים לעבר רכבו של י' ולעבר רכבים נוספים בחניה.

במקביל, שני פורעים תקפו את מתפלל נוסף, אדם מבוגר בן 55. מדובר ברב ששהה במקום עם תלמידיו, והפורעים פגעו בו ובתלמידים. "נתן אגרוף בפניו בעוצמה רבה עד שהרב נפל לארץ. בעת שהיה שרוע על הארץ החל לבעוט בו בכל חלקי גופו. בשלב זה הגיע הפורע עם האלה והחל להכות בה את הרב.." בהמשך אף איים התוקף בסכין על הרב, תוך שהוא לוחץ בסכין על חזהו של הרב.

הרב שבר את קרסולו וביקש מתלמידיו שיעזרו לו להגיע אל החניה, שם פגש בשוטרים וסיפר להם את שאירע.
נפגעים נוספים הינם בני זוג שניסו לחזור לרכבם שהיה בחניה והותקפו באבנים על ידי תושבי הכפר. כשהגיעו לבסוף לחניה מצאו את רכבם 'מכוסח' מכל הכיוונים. המתפללים חולצו על ידי כוח משטרה ומג"ב בשיירה מאובטחת.

הנפגעים הגישו תלונות בגין התקיפה ונתנו את פרטיהם לשוטרים בשטח. למרות הבטחות השוטרים כי הכל מצולם והנפגעים יוכלו לקבל אישורים עבור מס הרכוש, לא קיבלו הנפגעים אישורי נפגעי איבה. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו פנה למשטרה מספר פעמים עם תיאור הלינץ', פרטי הנפגעים, תמונות שהצליחו לצלם ועוד, אולם עד לרגע זה טרם התקבלה תשובת המשטרה לעדכונים.

בנוסף, לפני כחודשיים פורסם כי באותו מקום נעשה לינץ' בפקחי רשות הטבע והגנים, אשר הגיעו לאכוף בניה בלתי חוקית בכפר. ההמון הזועם ניסה לפגוע בפקחים ואף הצית את רכבם. לפי עו"ד בלייכר "גרירת רגליים ממיצוי דין עם התוקפים תמשיך ותוביל להחרפה של האלימות כנגד ישראלים".

בסוף התלונה מבקש עו"ד בלייכר מניצב תלונות הציבור לחקור את התנהלות המשטרה בחקירת הלינץ', והעלה מס' שאלות קשות "מדוע הח"מ לא מקבל מענה לפניות החוזרות והנשנות? האם יש 'מאזן אימה' אל מול תושבי בית ג'אן, שבשלו נמנעת המשטרה מלחקור ולעצור חשודים?".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג חמישה מנפגעי הלינץ' מסר "לצערנו, למרות הפרעות, הוונדליזם והתקיפות האכזריות כנגד יהודים בבית ג'אן, לא נעשו צעדי חקירה בסיסיים ללכידת הפורעים. תוצאות החידלון לא אחרו לבוא, ועוד לינץ' התרחש הפעם כלפי פקחי רשות הטבע והגנים. אנו מקוים שהנציבות תבדוק לעומק את התנהלות המשטרה בצפון כדי להחזיר את הריבונות ואכיפת החוק כלפי כלל האוכלוסיות".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

ממשלת החמאס מאפשרת קריאות אללה וואכבר בשער שכם אבל דגל ישראל אסור

סילוואד: מאות בלתי מעורבים בצעדה לכיוון הבית של המחבל שחוסל באות הזדהות עימו.
מזהים את הפועל בניין שהעסקתם כי הוא הרבה יותר זול?

האלימות בשמאל לא פוסקת: אחרי שארגוני שמאל קיצוני קראו להגיע ולהתעמת עם ח"כ בן גביר - פעילי שמאל זרקו לעברו ביצים וניסו לתקוף אותו פיזית

עוד ציוצים...
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק