תביעה נגד המשטרה: למרות ההחלטה לשחררו, הותירו את העצור במעצר 24 שעות נוספות

עו"ד מנשה יאדו תמונה - מתוך דף הפייסבוק של חוננו

העצור שהה 24 שעות במעצר שווא, למרות החלטת ביהמ"ש לשחררו. שוטרי ימ"ר ש"י לא העבירו את מסמכי השחרור לשב"ס, שמצידו לא פעל לקבלת המסמכים. כעת תובע העצור את המשטרה, באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "יחס אכזרי של סוהרים. על המערכת להסביר לסוהרים להיות קצת יותר בני אדם".

למרות שבית המשפט הורה לשחררו, שהה י' 24 שעות נוספות במעצר, זאת בשל מחדלים של משטרת ימ"ר ש"י ושירות בתי הסוהר. רק לאחר שהצליח ליצור קשר עם אביו, שוחרר לבסוף. כעת תובע י' את המשטרה בגין כליאת שווא, רשלנות ופגיעה בחירות, ודורש פיצויים על סך 20,000 ₪.

בתביעה, שהגיש בשם י' עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, נכתב כי י' נעצר לפני כחודש. ביהמ"ש השלום ירושלים הורה על שחרורו ביום חמישי בצהריים, אולם י' בילה במעצר 24 שעות נוספות, עד צהרי שישי.

לפי התביעה, לאחר החלטת ביהמ"ש אמור היה שירות בתי הסוהר לשחרר את י' מיידית, אולם הוא הושאר לילה שלם במעצר. "נראה כי שוטרי ימ"ר ש"י לא העבירו לשב"ס את האסמכתאות לשחרור ואילו סוהרי השב"ס לא חתרו מצידם לקבל את האסמכתא.. כתוצאה מרשלנות/אדישות/חוסר אכפתיות נותר התובע במעצר שלא כדין 24 שעות לאחר ההחלטה על שחרורו".

למרות שביהמ"ש קבע כי הפקדת הפיקדון לא תהווה תנאי לשחרור, ולמרות שי' חתם על ערבות עצמית וחברו חתם על ערבות צד ג' – הוחזר י' למעצר בכלא הדרים. י' ביקש מהסוהרים להתקשר לגורמים מחוץ לבית המעצר כדי לטפל בשחרורו, אולם לטענת הסוהרים לא נכתב בהחלטת השחרור כי מגיעה לו שיחה, ולכן לא הורשה להתקשר.

לפי עו"ד יאדו, טענת הסוהרים "מגלה התנכרות ברורה לחובת השב"ס לשחרר אותו, שכן אכן לא מצויין בהחלטה כי מגיע לו להתקשר, אולם מצויין כי דין התובע להשתחרר. למרות שהסוהרים עיינו בהחלטה הם לא אפשרו לתובע לפעול למימושה ולא נקטו אצבע מצדם לפעול, אלא הותירו אותו לילה במעצר לא חוקי".

התובע לא הפסיק לדרוש להתקשר , אך סורב. הסוהרים הפנו את י' לקצין, אולם משהגיע הקצין והתובע ניסה לפנות אליו, סובב הקצין את גבו ולא שעה לדברים.

עו"ד יאדו הדגיש בתביעה כי "אף ורק בשל אדישות הסוהרים והתנכלות לבקשת התובע להתקשר למכר מחוץ לכלא לטפל בהחלטת השחרור אשר הסוהרים ידעו כי היא קיימת לגביו, נותר התובע לילה שלם במעצר".

רק למחרת היום, בשישי בבוקר, הצליח התובע להתקשר לאביו באמצעות עצור שהיה זכאי לשיחות, ואביו פעל מבחוץ למימוש החלטת השחרור. התובע שוחרר ב13:00 בצהריים, למעלה מ 24 שעות לאחר מתן החלטת השחרור בביהמ"ש.

כאמור, כעת הגיש י' תביעה נגד המשטרה בגין כליאת שווא, רשלנות ועוולה חוקתית של פגיעה בחירות, על סך 20,000 ₪.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את י' מסר "לב התביעה הוא על יחס אכזרי של סוהרים שמחזיקים ביד את החלטת השחרור אך לא מאפשרים לבן אדם לצלצל החוצה לדאוג כי המסמכים יישלחו לבית הסוהר, ומשאירים אותו לילה שלם בפנים, סתם. היה לי מקרה זהה לפני שנה והמדינה שילמה בו 9,500 ש"ח בלא שאפילו הגישה כתב הגנה, והנה הדברים חוזרים על עצמם עכשיו אחד לאחד. הלקח המרכזי שעל המערכת לקחת הוא להסביר לסוהרים לא להיות אכזריים, אלא להיות קצת יותר בני אדם".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק