רדיפה פוליטית חסרת-תקדים: כתב אישום נגד צעיר שאמר 'קדיש' בהר הבית

הר הבית | צילום: חיים קרויזר, מטה אירגוני המקדש

מרדכי דצקובסקי, צעיר בשנות העשרים לחייו מירושלים, עלה להר הבית ביום ירושלים התשע"ט 2019. במהלך העליה ובזמן אחת העצירות בסיור, קרא קדיש יחד עם חברי הקבוצה העולים האחרים. השוטרים שראו את המחזה לאחר כמה דקות, התנפלו עליו והחלו לגרור אותו החוצה באלימות רבה.

הצעיר הוחזק במשך שעות רבות בתחנה עם אזיקים כאחרוני הפושעים, ולאחר חקירה ממושכת, ובניסיון לחלץ מהצעיר הודאה שהתכוון להפר את הסדר הציבורי – הוא שוחרר לביתו.

שנה וחצי לאחר המקרה משטרת ישראל החליטה להגיש כתב אישום נגד הצעיר בעוון 'התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור'. לא בפעם הראשונה להתנהלות מסוג זה, משטרת ישראל אפילו לא טרחה ליידע את הצעיר שמוגש נגדו כתב אישום, ועל הדבר נודע לו רק דרך התקשורת.

בכתב האישום נכתב כי "נשא הנאשם תפילת 'קדיש' בקול רם, כשיתר חברי קבוצת היהודים עמה עלה להר עונים 'אמן'. שוטרים שהגיעו למקום ביקשו מהנאשם להפסיק את תפילתו, שהיא בניגוד להוראות ליהודים העולים להר הבית, אך הוא המשיך להתפלל עד לסיום תפילת ה"קדיש'".

מרדכי עצמו אמר לאחר העליה: "עברתי חוויה מאוד משפילה כיהודי וכאדם מאמין. בדקתי לפני תחילת התפילה שתפילתי אינה מפריעה לאף אחד, התחלתי להתפלל ובאמצע התפילה הופעלה נגדי אלימות. אני המום שבמדינת ישראל – מדינה יהודית, שוטרים מפנים נגדי אלימות כשכל פשעי וחטאתי הוא שהתפללתי לאלוקי ישראל".

מתנועת "סטודנטים למען הר הבית" נמסר כי "בזמן שכל העולם ואשתו דואגים לזכות התפילה של מוסלמים מדובאי בהר הבית, מישהו 'שכח' לדאוג לזכויות בסיסיות של אזרחי המדינה. מדינה שבה רודפים אדם שקרא קדיש ומגישים נגדו כתב אישום היא לא מדינה דמוקרטית וחופשית".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק