רגבים: אישורי הבניה לפלסטינים שנתן גנץ – בניגוד להחלטות הקבינט

בני גנץ. צילום: עודד קרני, לע''מ
שר הביטחון גנץ הודיע הבוקר (ראשון) כי אישר את הלבנת הבניה הפלסטינית בשטח C, והעברת השטח בפועל לניהול הרש"פ • "שר הבטחון חרג מסמכותו בכך שהחליט על העניין מבלי להביאו להחלטת הקבינט המדיני בטחוני כמתחייב".

ועדת המשנה לתכנון ובניה במנהל האזרחי אישרה הבוקר מספר תכניות להלבנת בניה בלתי חוקית פלסטינית בשטחי C. בין התכניות, המשתרעות על פני מאות דונמים וכוללות מאות מבנים בלתי חוקיים, אושרה בניה בכפר חיזמה מצפון לירושלים, בכפר וולאג'ה מדרום לירושלים ועוד.

בשבוע שעבר הוציא יו"ר ועדת חוץ וביטחון, חה"כ צבי האוזר פניה לראש הממשלה בה דרש לבחון האם התכניות אושרו על ידי הממשלה. שר ההתיישבות צחי הנגבי פנה אף הוא אל ראש הממשלה בעניין זה.

במהלך הבוקר שלח אשר חיון, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, מכתב למשרד הביטחון, בו נכתב כי התכניות לא קיבלו את אישור הדרג המדיני, ומשכך יש להשהות את הדיון בתכניות.

שר הביטחון גנץ הוציא הודעה לתקשורת, לפיה "בלם את נתניהו מהתערבות ישירה בנושאים שתחת סמכותו הבלעדית של שר הביטחון", וכי הנחה את גורמי המנהל האזרחי להמשיך בישיבה.

בתנועת רגבים, המובילה את המאבק כנגד ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C, אומרים כי התנהלות גנץ מנוגדת להחלטות של הקבינט המדיני ביטחוני בשנים האחרונות.

כזכור, הבניה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C מהווה לרוב חלק מתכנית פיאד להקמת מדינה פלסטינית באופן חד צדדי, תוך יצירת חיבור ורצף בין תאי שטח בשליטת הרשות הפלסטינית, באמצעות בניה נרחבת באיזורים שבשליטה ישראלית. גם התכניות שמוגשות להלבנת מקבצי הבניה הפלסטינים מוזמנות ומתוקצבות ע"י הרשות הפלסטינית לשם אותה מטרה.

עקב המשמעויות המדיניות בהלבנות של תכניות אלו, הגורמות בפועל לשינויי גבול מדיני, האישורים להלבנת בניה פלסטינית בלתי חוקית היו נתונים בשנים האחרונות להחלטת הקבינט המדיני בטחוני.

בשנת 2017 הורה שר הביטחון דאז, אביגדור ליברמן, לאשר את הרחבת העיר קלקיליה על שטחים נרחבים בשליטה ישראלית, עד לכביש 6, ללא התייעצות עם הקבינט. לאחר מאבק ציבורי שהובילו תנועת רגבים ומועצה אזורית שומרון, ביטל הקבינט את ההחלטה.

במהלך יולי 2019 דן הקבינט המדיני בטחוני בסוגיית "המערכה על שטחי C" והגדיר כי יש להתייחס לניסיונות ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על שטחי C כסוגיה שממשלת ישראל חייבת להתייחס אליה כמערכה מדינית בטחונית.

הקבינט קבע כי חובת ישראל לספק פתרונות דיור לפלסטינים המתגוררים בשטחי סי, אך לא יאושרו תכניות בניה והלבנה שנעשו עבור גורמי הרש"פ. כדי לשמור על האינטרסים המדיניים, הביטחוניים וההתיישבותיים של מדינת ישראל, קבע הקבינט כי המנהל האזרחי צריך להיות הגורם המתכנן, וכי שר הבטחון נדרש להציג לקבינט סל כלים לאכיפה.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים, אומר כי הלבנת הבניה הפלסטינית היום, בהתבסס על אישורו של שר הביטחון גנץ בלבד, ללא אישור הקבינט, תוך הכללת תכניות שתוכננו בהזמנת גורמי הרש"פ ונפסלו בעבר על ידי הקבינט, סותרת את האינטרסים הישראליים כפי שהוגדרו בהחלטות הממשלה. שר הביטחון נתן אישור דה פקטו להשתלטות המאורגנת של הרש"פ על שטחי C.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק