פנייה לממשלת ישראל: פעלו להבאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל

קבר רבי נחמן. צילום: ויקיפדיה

שרון תל-צור (שלצר), חסיד ברסלב המוכר במשך שנים כאחד מתלמידיו הקרובים של הרב ישראל דב אודסר זצ"ל, פנה הבוקר (חמישי) אל ראש הממשלה והשרים בבקשה דחופה: דווקא בתקופה זו, על רקע מגיפת הקורונה, פעלו למילוי רצונו של רבי נחמן, בהבאת עצמותיו לקבורה בישראל. תל צור מייצג עמותה הנקראת "הוועד להבאת רבי נחמן לקבורה בישראל", הפועלת בעשור האחרון להעתיק את קברו של הצדיק החסידי מאומן שבאוקראינה לישראל.

הדחיפות כעת לפי דבריו של תל-צור היא מגיפת הקורונה, שלא תאפשר ככל הנראה את הרכבת האווירית היוצאת מדי שנה לקברו של רבי נחמן באומן לראש השנה. לדברי תל צור בשל סיבה זו, המעלה חשש בקרב רבים מחסידי ברסלב, מדובר בשעת כושר לייצר קונצנזוס להבאתו של רבי נחמן לקבורה בישראל.

במכתב שנשלח למשרד החוץ, שר הדתות ומשרד ראש הממשלה, נכתב: "רבי נחמן מברסלב זכותו תגן עלינו היה, מנהיג, רועה את עמו, שחולל מהפך בקרב עם ישראל ותיקן נפשותיהם, עודד את רוחם, והביא מזור לנפשם. לכולי עלמא ידועה חיבתו ואהבתו הרבה של רבי נחמן לארץ ישראל".

במכתב מובאים ציטוטים מפיו של רבי נחמן, המעידים כי רצונו האמיתי היה להיקבר בארץ ישראל, וכי שהותו בקבילת ברסלב שבאומן היא זמנית בלבד. כך למשל נכתב בחיי מוהר"ן: "אָמַר: הַמָּקוֹם שֶׁלִּי הוּא רַק אֶרֶץ-יִשְׂרָאֵל מַה שֶּׁאֲנִי נוֹסֵעַ אֲנִי נוֹסֵעַ רַק לְאֶרֶץ-יִשְׂרָאֵל וּלְפִי שָׁעָה אֲנִי רוֹעֶה בִּבְּרֶסְלַב וְכַיּוֹצֵא" (חיי מוהר"ן נסיעתו לנאווריטש, לזאסלאב, לדובנא ולבראד קנו).

עורך דין בן גביר, המייצג את העמותה וחתום על המכתב, מציין במכתבו את המשמעות הרבה המוענקת ביהדות ובמשפט הישראלי למילוי רצון הנפטר, כפי שבאה לידי ביטוי גם בפסיקת בג"צ, לפיה "במרכז מעגל האינטרסים הראשון, ניתן לאתר הגנות המתמקדות ברצונו של הנפטר ביחס לעניינים שונים הנוגעים לפטירתו", וכן מסמכים מראשי ממשלות ואישי ציבור בכירים לשעבר בישראל, כגון יצחק רבין, שמעון פרס, אריאל שרון, אהוד אולמרט ועוד, שתמכו בהשבת רבי נחמן לארץ, ואף פעלו להגשמת הרעיון בפועל.

בן גביר חותם את מכתבו: "מכובדיי, מדינת ישראל עשתה רבות כדי להעלות עצמות של מנהיגים וגדולי דור לישראל. כך לדוגמא הועלו עצמות זבוטינסקי ז"ל לארץ ולהבדיל, כך העלו עצמות של מר"ן החיד"א מאטליה,הצדיק משטפנשט מרומניה והרב יצחק ביטון ממרוקו זכותם תגן עלינו! "

על רקע כל זה מבקש תל-צור מממשלת ישראל, כאמור, באמצעות עורך דינו איתמר בן גביר, לפעול בהקדם אל מול הרשויות האוקראיניות להוצאת עצמותיו של רבי נחמן מאומן, ולהשיבם למקום קבורה המיועד להם בישראל, בהר ציון בירושלים.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
1 תגובה
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Natan
3 years ago

זֶה סָמוּךְ שָׁמַעְתִּי מֵאֶחָד מֵאַנְשֵׁי־שְׁלוֹמֵנוּ מִלָּדִזִין שֶׁשָּׁמַע מִפִּיו הַקָּדוֹשׁ בְּעֵת שֶׁדִּבֵּר עִם אַנְשֵׁי לָדִזִין מֵעִנְיַן הַחוֹלַאַת שֶׁלּוֹ בִּתְחִלָּתוֹ שֶׁמֻּכְרָח לְהִסְתַּלֵּק עַל־יְדֵי־זֶה וְדִבֵּר אָז מֵעִנְיַן קִבְרוֹ כַּמְבֹאָר קְצָת מִזֶּה לְעֵיל (סִימָן קסב) אָז אָמַר בְּזֶה הַלָּשׁוֹן אֲנִי רוֹצֶה לִשָּׁאֵר בֵּינֵיכֶם "אִיךְ וִויל בְּלַייבְּן צְוִוישְׁן אַייךְ" וְאַתֶּם תָּבוֹאוּ עַל קִבְרִי וְכוּ' (וְזֶה הַדִּבּוּר יָקָר בְּעֵינַי מְאֹד מַה שֶּׁשָּׁמַעְתִּי בִּשְׁמוֹ זֶה הַלָּשׁוֹן בְּפֵרוּשׁ שֶׁאָמַר אֲנִי רוֹצֶה לִשָּׁאֵר בֵּינֵיכֶם) כִּי כָּל הָעוֹלָמוֹת תְּלוּיִים בָּזֶה מַה שֶּׁנִּשְׁאַר בֵּינֵינוּ:

✎ תגובה באמצעות פייסבוק