פיקוח מחירי האלכוג'ל? לא כל כך מהר… || טור אישי – עמנואל גרסטל

"חייבים פיקוח מחירים!", "איך המדינה יכולה להרשות לעצמה למכור במחיר כל כך יקר?" "חייבים להחרים את בתי המרקחת!" את כל זה אנחנו שומעים בימים האחרונים לגבי העלאת מחירי מוצרי היגיינה כגון האלכוג'ל (מחטא ידיים על בסיס אלכוהול) ועוד מוצרים שמחיריהם הופקו לאחרונה בעקבות מצב החירום שנגרם בעקבות וירוס הקורונה. אבל כל האמרות הללו באות מרגש ולא מתוך היגיון והנה אני אסביר:

אם הממשלה תפקח על המחיר של האלכוג'ל אז נכון, מקומות כגון סופר פארם לא יוכלו למכור במחיר גבוה יותר מאשר קודם או ממה שהממשלה תגיד להם, אבל זה לא עובד כך. אם יהיה פיקוח מחירים על המוצרים הללו אז אנשים יקנו יותר ממה שהם צריכים, הרבה יותר מידי, מה שיגרום לכך שלאחר זמן כבר לא יישאר לאותן חנויות למכור לנו ואנחנו נצטרך ללכת לשוק השחור. כן, אני לא מגזים ככה קרה בתוקפת "היובש" בארצות הברית, וככה יקרה אם אנחנו לא ניתן להם למכור במחיר שהם רוצים אנשים עם ה"הכסף הגדול" ירכשו בכמויות גדולות ויאמרו אחרי שלבתי המרקחת תיגמר ההספקה.

אז כן. המחיר מופקע אבל אם נגיע למצב שהמחיר יהיה יותר מדי יקר לרכוש את המוצר הם יהיו חייבים להוריד את המחיר כמו כל מוצר שאין לו ביקוש.
אז מה על הממשלה לעשות? ובכן הממשלה יכולה לעשות משהו פשוט אבל אפקטיבי (עבד בכל מיני מקומות בכמות קטנה יותר) הממשלה יכולה לרכוש כמויות של אותו המוצר ממקומות זולים יותר ולמכור בכל מיני מקומות לדוגמא נקודות מחירה ולמכור אותם במחיר רווחי (לרוב שוכחים שיש עוד הוצאות חוץ המחיר ההתחלתי של המוצר) וככה הממשלה יכולה להוריד את מחיר השוק מבלי לגרום פתיחה של השוק השחור של מוצרי ההיגיינה.

עניין שני: העובדים שפוטרו\קיבלו חופש בלי משכורת. אני מבין את מה שאתם מרגישים אבל זה בהחלט לא אופציה שהמדינה תשלם את הכסף שאיבד בעקבות אותו וירוס ארור. אין לממשלה מספיק כסף בשביל לטפל כבר ככה בכל מה שקורה כרגע תגבור של חובשי מד"א פתיחת מחלקות בידוד נוספות, מעבדות מחקר פרוטוקולים חדשים של צה"ל ועד רק הא-ל יודע מה, אז לא ניתן גם לשלם למה שבאמת צריך וגם לשלם על ההפסדים של העובדים. זה מצער, אבל אלו החיים.

לפתרון של הבעיה הקודמת יש משהו פשוט לעשות וזה הסבה של כוח אדם. לדוגמא  – במקום לייבא את כל המוצרים מחו"ל דרך הים נייבא אותם דרך האוויר וככה נוכל לשלם לאותם אנשים בדרך יעילה יותר.

בכל מקרה כדאי לרכוש את המוצרים הללו למרות המחיר המופקע כי חיינו וחיי ילדנו חשובים יותר מאשר 10 שקלים, ומי שאין לו את הכסף הזה תמיד יש ארגוני צדקה שעוזרים עם הדברים הללו.

<<הבהרה: הטור נכתב טרם החלטת הממשלה לפקח על מחירי האלכוג׳ל>>

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
1 תגובה
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
ברוך
3 years ago

מאמר חכם ומדוייק . עמנואל אתה ענק

✎ תגובה באמצעות פייסבוק