על הארץ הטובה

הרב אריאל לוי

משל לאדם שנאלץ לגלות מביתו ולנסוע למרחקים. תלאות רבות עבר בדרכו. אך לאחר שהות ממושכת וגעגועים גדולים, הגיע סוף-סוף הזמן לחזור לביתו. הנסיעה לכיוון הבית ארכה שעות רבות והייתה מתישה ומעייפת עד מאד. הצפיפות באוטובוס הכבידה עליו, ראשו היה עליו סחרחר, אך הוא ניחם את עצמו שהנה הוא בדרכו חזרה אל ביתו הטבעי, אל משפחתו היקרה. תיכף יגיע, יחלץ עצמותיו מטורח הדרך, ינוח על מיטתו שלו, יאכל את האוכל שבביתו. כמה טוב לחזור הביתה!

אך מה גדולה הייתה אכזבתו של מיודעינו זה, שאחרי ככלות אריכות נסיעתו, כשהגיע אל מחוץ לדלת ביתו גילה שאין מפתח באמתחתו, והדלת נעולה! מה גדול תסכולו של מיודעינו זה כשבמקום לנוח בביתו שלו מטורח הדרך, נשאר תקוע, בחוץ! כל כך היה טוב לו אילו נכנס לביתו ולא שוהה באפס מעש ובתחושת אכזבה- בחוץ!

והנמשל: כך היה שגור על לשונו של רבי ישראל דב אודסר, חסיד ברסלב נלהב: "חוץ לארץ זה בחוץ ממש"! כאומר: על הסובר בטעות שאפשר לעבוד את ה' באווירה הטמא של אדמת ניכר, לדעת לשנן ולהפנים: שמבחינה רוחנית, לשהות בחו"ל זה להיות תקוע בחוץ, ממש!

עלינו לשאת עיננו אל המאורות הטובים ששתל ה' בעולמנו, הם צדיקים אמתיים שבמהלך הדורות, מהם אנו לומדים כמה חשוב לתקוע את חיבת הארץ בלבבות. כך מלמד אותנו ירמיהו הנביא: כמו שאדם שנתפס בקלקלתו מתבייש מאד, כובש פניו בקרקע ומסתתר מבני אדם אחרים, כך עלינו להתבייש לעזוב חלילה את הארץ: "בושנו מאד כי עזבנו ארץ".

וכך סיפר אחד מבניו הקדושים של המקובל חכם ישועה בן שושן זצ"ל על אביו הקדוש ע"ה: כל ימיו של חכם ישועה היה דבק בארץ הקדושה בכל מאודו ולא סבלה נפשו ואף געלה את הנכר. להיפרד מהארץ הקדושה "ארץ החיים" בשבילו היה כמו פרידת הנפש מהגוף ולא היה יכול לעלות בדעתו מציאות שכזו.

כידוע נפצע מורינו חכם ישועה בקרב פנים מול פנים תוך בונקר של 12 מפקדים מצריים בירי מטווח חצי מטר כאשר רואה את האש, הצרורות של פלחי הכדורים היוצאים מקני הקלצ'ניקובים שיורים עליו.. שם נפצע ועצם ידו התרסקה וב"ה ניצל בניסי ניסים.

במשך שנות חייו סבל מאוד מכאבי תופת בידו מחמת אותה פציעה, משרד הביטחון הציע לממן לו ניתוח בחו"ל ולהתרפא שם ולא הסכים לצאת להתרפא בחו"ל! כי סבל יציאת הארץ ושהייתו בחו"ל – גדול היתה לחכם ישועה עשרת מונים מסבל היד הכואבת שנפצעה על יחוד קדושת שמו יתברך…

מן הראוי לכל מי שהרהורי עבירה של עזיבת הארץ הטובה ולו במעט עולים בליבו, לחזור ולשנן סיפור זה ולחשוב: אם חכם ישועה היה מוכן להישאר בארץ ולסבול כאב נורא כל ימיו, ובלבד שלא לעזוב את ארץ ישראל, כל שכן מי שזכה לבריאות, לא משתלם לעזוב את הארץ בשום מחיר שבעולם! אשרינו שזכינו לנשום את האוויר המחכים והמשמח של ארץ החיים!

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק