נוכח מחסור חמור במנות דם: במהלך הסגר מותר יהיה לצאת ולתרום דם

תרומת דם. צילום: דוברות מד"א
במגן דוד אדום מדווחים על מחסור חמור במנות הדם הקיימות בשירותי הדם של הארגון, אשר עלול להוביל לפגיעה במערכת הבריאות, בניתוחים ובטיפולי שגרה • בשל כך, רגע לפני ערב החג והכניסה לסגר – במגן דוד אדום מציינים כי במהלך הסגר מותר יהיה לצאת ולתרום דם

בתקופה האחרונה, קוראים במגן דוד אדום לציבור להגיע ולתרום דם באופן דחוף, נוכח מחסור חמור ומדגישים כי מאחר ותרומת דם נחשבת לפעילות רפואית חיונית ודחופה, גם במהלך הסגר ניתן להגיע ולתרום דם בנקודות ההתרמה של שירותיה דם של מד"א ברחבי הארץ. עד כה, חסרות בבנק הדם של מד"א כ-3,000 מנות דם. "המשמעות הנה שניתן לספק דם לבתי החולים רק במקרי דחופים" אומרים במד"א.

בכל יום בשגרה נאספות כ-1,000 מנות דם אולם בעת האחרונה, תחת שגרת הקורונה, ירד מספר מנות הדם הנתרמות ביום לכ-700 בלבד. על כן, שירותי הדם של מד"א קוראים לציבור הרחב להגיע בדחיפות ולתרום דם, גם בימי הסגר – ולשם כך בוצעה החרגה מיוחדת מהגבלותיו.

המחסור קיים בעיקר במנות דם מסוג O, ובמנות דם עם Rh שלילי מכל הסוגים (A-, B-, AB-). בשירותי הדם של מד"א פונים לכל מי שחשים בטוב, עומדים במדדי משרד הבריאות לתרומת דם, וכן מי שחלפו לפחות 28 יום מחשיפה לחולה קורונה מאומת או ממועד ההחלמה מהנגיף לבוא לתרום.

ניידת התרמות דם. צילום: דוברות מד"א

מידע על עמדות התרמות דם אשר יוצבו בקניונים, בתחנות מד"א השונות ובמקומות ציבוריים ברחבי הארץ ניתן למצוא ביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון, באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam או בטלפון 03-9101101.

פרופ' אילת שנער, סמנכ"ל שירותי הדם במד"א: "אנו נמצאים בתקופה מאוד קשה, נוכח הירידה המשמעותית בתרומות. כתוצאה מכך, אנו נאלצים לצמצם את אספקת הדם לבתי החולים ומשמעות הדבר היא פגיעה בניתוחים מתוכננים וגם ברמת הכוננות שלנו, מבחינת מלאי הדם הארצי. בעקבות מגבלות הקורונה והמבודדים הרבים, אנחנו לא מצליחים להגיע לכמות היומית של התרמת 1,000 מנות, והחוסר המצטבר הוביל להיעדר אלפי מנות בבנק הדם של מד"א ובבתי החולים. רגע לפני סגר ותקופות החגים, שבה תמיד יש ירידה – אנו מדגישים לציבור הרחב שמותר יהיה לצאת לתרום דם ופלסמה במסגרת הפעילויות המאושרות. אנו מבקשים מכל מי שיכול ורוצה – להגיע ולתרום דם."

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק