נדחה בטרומית: הפסקת כהונה של ראש הממשלה מחמת הגשת כתב אישום

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק-יסוד: הממשלה (תיקון – הפסקת כהונה של ראש הממשלה, שר או סגן שר מחמת הגשת כתב אישום) של חבר הכנסת אלי אבידר וקבוצת חברי הכנסת.

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מוצע לתקן חוק-יסוד: הממשלה ולקבוע כי אם הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, בעבירה מסוג פשע, תיפסק כהונתו ביום השלושים שלאחר הגשת כתב האישום, ואם הוגש כתב אישום נגד שר או סגן שר בעבירה מסוג פשע, תיפסק כהונתם יום לאחר הגשת כתב האישום.

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בדברי ההסבר נכתב: "סעיף 18 לחוק-יסוד: הממשלה קובע כי הכנסת רשאית להעביר ראש ממשלה מתפקידו לאחר שהורשע בעבירה ובית המשפט קבע בפסק דינו שיש עמה קלון, וכהונתו נפסקת מכוח הוראת החוק רק לאחר שפסק הדין שהרשיע אותו כאמור הפך לסופי. לעומת זאת, לגבי שר וסגן שר קובעים סעיפים 23 ו-27 לחוק-היסוד האמור, כי אם הורשעו בעבירה ובית המשפט קבע בפסק דינו שיש עמה קלון – כהונתם נפסקת ביום מתן פסק הדין.

המצב הקיים מאפשר לראש ממשלה, לשר ולסגן שר לכהן בתפקידם למרות שהם מואשמים בעבירות פליליות, דבר שעשוי לפגוע בשלטון החוק בישראל."

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השר דוד אמסלם השיב בשם הממשלה והביא ציטוט של אביגדור ליברמן מראיון טלוויזיוני שבו אמר "אנחנו לא פוסלים אף אחד בבחירות, אמרתי שנתניהו יכול לכהן עד פסק דין חלוט למרות שזה פוגע בי אלקטורלית כך אני מאמין ולא זזתי מעמדתי", בנוסף התייחס השר אמסלם למאמר שכתב יאיר לפיד בשנת 2008 תחת הכותרת "חקירוקרטיה", ואמר שזה נראה כאילו הוא נכתב לעיתון של השבת לסיכום דבריו אמר השר אמסלם: " אתם מדברים היום בגלל סיבות פרסונליות אישיות של שנאה והתחשבנות אישית, זה כל הסיפור פה הכל צביעות זו רק שאלה של פוזיציה".

"אין עמוד שדרה אין אידאולוגיה" 

ח"כ אביגדור ליברמן עלה להגיב לדברים ותקף את השר אמסלם: "הידרדרת לזנות, קבעת ישראלי בצביעות, הדברים שאמרת אין להן שום קשר למציאות. ישראל ביתנו הצביעה ב2001 נגד החוק שמאפשר לראש ממשלה להמשיך לכהן. ברגע שהוגש נגדי כתב אישום כשר חוץ, באותו רגע קמתי ועזבתי. נתניהו וכל סיעת הליכוד הצביעו בעד החוק הזה כשדובר על אולמרט."

שר הדיגיטל, דודי אמסלם הגיב לליברמן בחשבון הטוויטר שלו: מה לעשות, זו האמת- ליברמן, אתה חברת ליזבק מהללת השהידים! אתה מעז להגיד שהדרדרתי לזנות, בעוד אתה מתמסר לשותפים החדשים שלך שאותם כינית 'גיס חמישי', והכל רק כדי להפיל את רה"מ נתניהו.

'אין נאמנות-אין אזרחות'? הפכת את זה ל'אין עמוד שדרה-אין אידיאולוגיה'!".

ח"כ יאיר לפיד הציג את דף החתימות על החוק המקורי ואמר: "זו רשימת החותמים המקורית של החוק הזה שהוגש במרץ השנה. המגיש הראשון היה בני גנץ, והמגיש השני הוא אבי ניסנקורן, נכון להיום שר המשפטים של מדינת ישראל. הוא פשוט לא רצה לעלות הנה ולהודות בפני האולם הזה, אופוזיציה וקואליציה כאחד, שהוא מצביע בעד הצעת חוק שהוא מסכים לה ושהוא יודע שהיא נכונה".

ח"כ יאיר לפיד. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ההצעה נדחתה ברוב של 60 מתנגדים מול 23 תומכים ונמנע אחד.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק