לתקן את העוול: חודשה ההתיישבות היהודית ביישוב שא-נור בצפון השומרון

המתיישבים הלילה | קרדיט: שריה דיאמנט
ראש המוא"ז יוסי דגן ומגורש משא-נור פנה לממשלה ולחברי הכנסת בדרישה לאפשר לגרעין לחדש את ההתיישבות במקום וברך את משפחות הגרעין הצעיר ששבו לשא-נור: "מברך על המהלך, על הממשלה לאפשר להם לבנות את הישוב מחדש"

חוזרים הביתה. במבצע לילי חודשה הלילה ההתיישבות היהודית ביישוב שא-נור בצפון השומרון. כ-100 מתיישבים, משפחות, נשים וילדים מלווים בח"כ אריאל קלנר (ליכוד) שבו הלילה למצודה ביישוב והצהירו כי בכוונתם לחדש את ההתיישבות היהודית ביישוב אשר פונה בגרוש (תוכנית ההתנתקות) מצפון השומרון.

בעקבות העליה של חברי הגרעין לשא-נור, פנה הבוקר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אשר גורש מהמקום בגרוש (ההתנתקות), לממשלה ולחברי הכנסת ודרש כי יאפשרו את חידוש ההתיישבות במקום. דגן ברך את חברי הגרעין על המהלך: "אני מבקש לחזק אתכם ואת העמידה הנחושה שלכם. המראות הקשים של החברים שלי נגררים על הרצפה ע"י שוטרים וחיילים אך ורק כדי להשאיר את המקום בשליטה ישראלית מלאה לא יעזבו אותי לעולם. חזרה ליישובי צפון השומרון: גנים, כדים, חומש ושא-נור הם הדבר הנכון ביותר לעשות לאחר שברור שלא נותר אדם במדינת ישראל שסבור שהעקירה הזו הייתה נכונה".

המתיישבים הלילה | קרדיט: שריה דיאמנט

נזכיר כי הישוב שא-נור נעקר בשנת 2005 כחלק מתוכנית שכונתה "תוכנית ההתנתקות". יחד איתו נעקרו בצפון השומרון הישובים גנים, כדים וחומש. מאז עקירת הישובים מתקיים מאבק עיקש אותו מוביל ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מגורש משא-נור בעצמו, יחד עם מגורשי חומש ושא-נור, במסגרתו הוגשו ב-7 השנים האחרונות מספר הצעות חוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון והתקיימו עליות ציבוריות לישובים שנעקרו. לדרישה הצטרפו ח"כים, שרים ומובילי דעת קהל, אשר אף הגיעו למקום למחות על הגירוש ולדרוש לחזור לישובים.

צילום: שריה דיאמנט

חברי הגרעין הצעיר העבירו את הלילה במצודה ביישוב והחלו להכשירה למגורים. הגרעין החדש מונה בשלב זה כ-20 משפחות ומורכב מזוגות צעירים – קצינים משוחררים, בוגרי יחידות מיוחדות, אנשי חינוך, סטודנטים ושאר מקצועות חופשיים. בניהם ניתן למצוא את ניב, לוחם משוחרר מיחידת מגלן וסטודנט באוניברסיטת תל אביב, יעקב שהיה מ"פ בחטיבת הנח"ל וכיום קורס מורה דרך ומדריך נוער, יצחק עובד בתעשיה בטחונית, שתי סטודנטיות לאדריכלות באריאל, אליהו סמ"פ בגדס"ר גולני, ישראל סטודנט להנדסה באריאל, שקד קצין אגם בצנחנים וחברים נוספים.

חברי הגרעין בנו תוכניות קיימו סיורים משותפים בשא-נור ופועלים בשיתוף פעולה עם גרעין חומש שאנור הוותיק ובשיתוף פעולה עם המועצה האזורית שומרון, והלילה כאמור עלו ליישוב בדרישה "לתקן את העוול ולחדש את ההתיישבות היהודית במקום" לדבריהם.

המתיישבים הלילה | קרדיט: שריה דיאמנט

הגרעין החדש מצטרף למגורשי חומש שא-נור אשר עלו אף הם הלילה למקום "עלינו הלילה חזרה עם הגרעין החדש לשא-נור, מפה נצא בקריאה הבלתי מתפשרת לראש הממשלה – התנגדת לגרוש, התנגדת להתנתקות, זו ההזדמנות לתקן את העוול ולאפשר לנו לחדש את ההתיישבות במקום" אומר בני גל מגורש מחומש, אשר שב הלילה עם משפחתו לשא-נור.

ח"כ אריאל קלנר שהיה עם המתיישבים במקום ותומך בשיבה ליישוב מסר מהמקום "הגענו לשא-נור היישוב הזה יבנה ויכונן, היישוב הזה חייב להיבנות. חוק ההתנתקות הוא חרפה, הוא חוק אנטישמי שאוסר על יהודים לגור בארץ ישראל והוא חייב להימחק מספר החוקים של מדינת ישראל."

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק