לוחמת הלח"י וח"כ לשעבר גאולה כהן הלכה הלילה לעולמה

במהלך הלילה הלכה לעולמה כלת פרס ישראל וח"כ לשעבר גאולה כהן, שהתפרסמה גם כשדרנית הרדיו של תחנת הרדיו במחתרת לח"י. כהן נפטרה בגיל 94 והלוויתה תערך היום (חמישי) בשעה 13:30 בבית העלמין שבהר הזיתים בירושלים.

בצעירותה, שימשה כהן כלוחמת במחתרת לח״י, וכחלק מפעילותה הייתה הקריינית של תחנת השידור 'קול ציון הלוחמת' שהופעלה על ידי המחתרת. בעקבות פעילותה במחתרת נתפסה כהן במהלך אחד השידורים ונאסרה על ידי הבולשת הבריטית. כהן נשפטה לשבע שנות מאסר, אך היא הצליחה לבצע בריחה נועזת מהכלא ושבה להיות לוחמת בלח"י.

לאחר הקמת המדינה, כהנה כהן במשך קרוב ל19 שנה בכנסת ישראל כחברת כנסת מטעם מפלגות הליכוד והתחייה. בשנת 1990 מונתה כהן לסגנית שר המדע והטכנולוגיה במסגרת הממשלה ה-24, אך פרשה מתפקידה כעבור שנה במחאה בעקבות השתתפות ישראל בוועידת מדריד.

כהן אף הייתה זאת שהקימה את השדולה בכנסת למען שחרורו של יונתן פולארד וחזרתו לארץ וכן הייתה הראשונה שביקרה אותו ואת אישתו בכלא בארה"ה יחד עם ח"כ עדנה סולדר. כמו כן, הן העלו בכנסת ב-1990 את הדרישה להעניק לזוג פולארד אזרחות ישראלית – תביעה שנענתה רק לאחר חמש שנים. בימי המאבק נגד עקירת יישובי ימית בסיני, עברה כהן להתגורר בימית על מנת לסייע למתיישבים. בשנת 2003 הוענק לכהן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ומדינה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הספיד את כהן וכתב "קולה של גאולה כהן לא יידום. תמיד ננצור את זכרון פועלה הכביר למען חירות ישראל ואת מסירותה ואהבתה לארץ ישראל. היא שייכת לדור הנפילים ותישאר תמיד זכר ומופת לנו, ממשיכי דרכה. שרה ואני אבלים עם צחי ורנדי וכל משפחתה של גאולה, ויחד עם כל בית ישראל, על האובדן הגדול".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הספיד גם הוא את כהן וכתב "האש היוקדת של גאולה כתבה הלילה. לוחמת חירות ישראל ברובד העמוק של הרעיון, שהייתה לי ולכולנו להשראה. אנו נלך לאור האש הזו בשבילים שסללה ובזכות פועלה במחתרת, בפעילות למען ההתיישבות כמחוקקת וכפרלמנטרית. נוחי על משכבך בשלום גאולה יקרה. תנחומינו למשפחתך בצער הגדול, צער לאומי של ממש".

בנה, השר צחי הנגבי, כתב על פטירתה "זכיתי לגדול במחיצת אשה דגולה, שכל חייה היו קודש לשלמות המולדת, לקיבוץ גלויות, לחינוך דור העתיד. אהבתה לעם לא האפילה על אהבתה כאם ומסירותה כסבתא לעידן, מתן, סתיו וליאב".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק