לאחר ערעור חוננו: בוטל הצו המנהלי

עו"ד מנשה יאדו תמונה - מתוך דף הפייסבוק של חוננו
בעקבות ערעור שהגיש ארגון חוננו בוטל צו מנהלי ימים בודדים לאחר שנחתם, ודקות ספורות לפני שהתקיים דיון בביהמ"ש בעניינו • עו"ד יאדו מארגון חוננו מסר: "לקויים חמורים שטרם הכרנו"

דקות ספורות לפני הדיון בבית המשפט הצבאי במחנה עופר התבשר עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו כי הצו המנהלי נגדו הגיש ערעור – בוטל, זאת ימים בודדים לאחר שנחתם על ידי אלו הפיקוד, ולמרות שלא נמסר מעולם לצעיר נשוא הצו. עו"ד יאדו הביע חשש שמא קיימת כאן פרקטיקה אסורה של צווי מגירה שנחתמים על ידי האלוף אבל נמסרים כצ'קים פתוחים לדרגי השטח אשר הם מחליטים אם ומתי להוציא את הצווים אל הפועל.

הסאגה התחילה לפני כשלושה חודשים, עת התראה על הוצאת צו מנהלי נחתמה ע"י אלוף פקמ"ז, בגין שיקולים ביטחוניים כבדי משקל, אולם נמסרה לצעיר נשוא הצו רק לאחר חודש וחצי. בתגובה ששלח עו"ד יאדו לבית המשפט כינה את ההתראה "התראת מגירה" וציין כי ההתראה "הסתובבה חודש וחצי עד שנשלפה ונמסרה, כאשר לא ברור אם האלוף היה מודע לשיהוי.. ולא ברור אם הטריגר למסירה בפועל היה ידוע לאלוף ומקובל על האלוף".

יש לציין כי ההתראה נמסרה לצעיר סמוך לאחר שמחה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל (שנהרג במהלך מרדף של שוטרי ימ"ר ש"י), מה שגורם לחשש שהמבצעים בשטח מסרו את ההתראה על מנת להעניש את הצעיר על מחאתו.

בנקודת הזמן הזו, בה הוגשה ההתראה לאחר חודש וחצי מרגע החתימה, פנה עו"ד מנשה יאדו לאלוף פקמ"ז בבקשה לא לחתום על הצו המדובר. אולם לאחר עשרה ימים הודיע פיקוד המרכז לעו"ד כי בקשתו נדחתה, וצירף לבקשה צו מנהלי חדש וחתום.

עו"ד מנשה יאדו הגיש ערעור על הצו החדש, וכשבוע לאחר מכן הופתע לגלות שהצו החדש כלל לא נמסר לצעיר, ומשכך גם אינו תקף כלל. העו"ד הוא זה שעדכן את הפיקוד בכך שהצו כלל לא נמסר, ולדבריו "מדובר על עשרה ימים.. בהם לכאורה היה קיים צורך והיתה הצדקה ביטחונית למסור צו, אולם הצו לא נמסר מעולם".

בדרכו לבית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר, דקות ספורות לפני קיום הדיון בדבר הערעור שהגיש נגד הצו (שמעולם לא נמסר), התבשר עו"ד יאדו כ הצו בוטל, זאת למרות שמעולם לא נכנס לתוקף.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר "צו זה אמנם בוטל, אבל קיים חשש כי הגורמים אשר עומדים מאחורי הכשלים עשויים לחזור ולפעול בצורה דומה גם להבא – ולכן אנו בארגון חוננו מתכוונים להגיש לפצ"ר ולגורמי הביקורת הרלוונטיים בקשה לבדוק את הכשלים, להסיק מסקנות ולהפיק לקחים לגבי הגורמים האחראיים לכשלים שנעשו לאורך הדרך, מהחתימה הראשונה על ההתראה ועד לביטול הצו דקות לפני הדיון".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק