לאחר הפריצה לקפיטול: גל חסימות כנגד פעילי ימין ברשתות החברתיות, ביניהם הנשיא טראמפ

צילום: ויקיפדיה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נחסם כמעט בכל הפלטפורמות בטענה להפצת שנאה, גם הרשת החברתית פארלר נחסמה ע"י גוגל, אפל ואמזון באותה הטענה

חסימות כנגד פעילי ימין ברשתות החברתיות אינן משהו חדש, בפרט בפייסבוק, התופעה נפוצה ומתרחשת כבר שנים, בישראל וברחבי העולם. בזמן האחרון טוויטר העלתה רמה: אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב טוויטר החלו לסמן ולהגביל ציוצים של טראמפ שבהם טען כי הבחירות זויפו.

לפני שלושה ימים בזמן האירוע שבו תומכי טראמפ קיצוניים פרצו לקפיטול, טוויטר החלו למחוק ציוצים של טראמפ ואף השעו אותו למשך שתיים עשרה שעות. בשבת האחרונה הם אף חסמו אותו לחלוטין עד להודעה חדשה. כך נהגו גם פייסבוק ואינסטגרם.

בין הרשתות החברתיות יש גם כאלו שלא מצנזרות תוכן בכלל, למשל פארלר – רשת חברתית שדומה מעט לטוויטר ומדיניותה היא חסימות אך ורק כלפי בוטים, כל דבר אחר מותר, חברות הענק גוגל, אפל ואמזון החליטו להוריד את פארלר מחנויות היישומים שלהם בטענה שהם קידמו אלימות בנושא הפריצה לקפיטול (שוב, מדיניות החברה היא חסימות כלפי בוטים, ויש חופש ביטוי מלא ביישומון).

בתגובה כתב מנכ"ל פארלר: "אפל תחרים את פארלר עד שנוותר על חופש הדיבור, נקבע מדיניות רחבה ופולשנית כמו טוויטר ופייסבוק ונהפוך לפלטפורמת מעקב על ידי רדיפת אשמה של מי שמשתמש בפארלר".

בתגובה לחסימתו, טראמפ פתח חשבון טלגרם (שמדיניותה דומה לזו של פארלר) ובתוך זמן קצר יחסית הגיע למעל שלוש מאות חמישים אלף מנויים. אמזון, טוויטר, פייסבוק, גוגל ואפל לא היו החברות היחידות שחסמו את טראמפ. גם סנאפצ'אט, פינטרסט, רדיט, טיק טוק, טוויצ' וספוטיפיי.

שמרנים רבים הביעו כעס על הצנזורה החד צדדית והזכירו שבקיץ שעבר במהלך המהומות נגד מותו של ג'ורג' פלויד התרחשו אירועים אלימים שתוכננו מראש בעזרת פייסבוק ושאר הרשתות החברתיות.

בזמנו החברה לא נקטה בשום אמצעי כנגד הפורעים ושום חברה לא חסמה את פייסבוק בטענה להפצת שנאה ואלימות.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק