יונתן לוי ממטה כולה שלנו בראיון מיוחד לימנים: "תוכנית המאה אותה גרסה בדיוק של אוסלו"

מימין: יונתן לוי. צילום: מטה כולה שלנו

בימים אלו נרקמת תוכנית השלום של טראמפ, המכונה "תוכנית המאה". התוכנית מעוררת מחלוקת רבה בימין. בשל החשש מהקמת מדינה פלסטינית ומסירת 70% משטחי יהודה ושומרון לידי הערבים, הוקם מטה 'כולה שלנו'. המטה הוקם במטרה להיאבק בתוכנית המתגבשת. ראיינתי את יונתן לוי, בן 26. יונתן תושב פסגת זאב. הוא תלמיד ישיבה ומבכירי 'כולה שלנו'.

מדוע אתם מתנגדים לתוכנית המאה?

בניגוד למה שמנסים לצייר לנו, תכנית המאה אינה "תכנית ריבונות" אלא תוכנית המוצגת כמכלול שלם, המתנה את קבלת הריבונות בהסכמה והצהרת כוונות להקמת מדינה פלסטינית, כאשר ישראל מחילה ריבונות במסגרת התכנית היא מכירה בזה ששאר השטח לא שלה והיא מוותרת על הזכויות שלה בו. רק לאחרונה ביבי אישר שזו הגישה האמריקאית. הגישה הזו של "בואו נחיל ריבונות על מה שיש והשאר נדבר עליו בהמשך". כבר לא רלוונטית. כל השיח הזה של "ריבונות", הוא בעצם מסווה את הוויתור על שאר השטח. ברגע שמדובר על מכלול שלם שבו אנחנו מקבלים חלק ומתחייבים לקבל גם את החלק השני, שאומר – וויתור על 70% מיהודה ושומרון שזה חלק מארץ ישראל.

אנחנו כמובן מתנגדים לכל חלוקה של ארץ ישראל, כמו שאסור לחלק את ארץ ישראל בין יו"ש ללא יו"ש. מי שמוותר על זכותו בשכם ובחברון ובכל רגב ורגב אחר מארץ ישראל, וויתר גם על זכותו בבית אל ובתל אביב.

למה הוקם מטה כולה שלנו? 

המטה הוקם מתוך הבנה משותפת שצמחה מכמה מקומות במקביל, שהתוכנית הזאת היא אותה גרסה בדיוק של תוכנית אוסלו רק בהפרש של כמה שנים, שמקבלת את העובדה שיש ישובים יהודיים ויש ישובים ערביים, איפה שיש יהודים יהיו יהודים ואיפה שיש ערבים יהיו ערבים.

"נתיישב בכל יו"ש עד עומק שטחי A". צילום: מטה כולה שלנו

ההבדל הגדול הוא, שבימי אוסלו נתנו לערבים אזורים שאין בהם יהודים, ובתוכנית הזאת מביאים לערבים את כל השטח למעט המקומות שיש בהם יהודים.

ההבנה הזו הביאה לנו שתי תובנות.

הראשונה: הוכח, גם לגבי התוכנית הזאת ובטח לגבי תכניות עתידיות שעלולות להיות, שאיפה שיש יהודים תישאר אחיזה יהודית. איפה שאין יהודים יימסר לערבים. ולכן אנחנו חייבים בשביל לשמור על ארץ ישראל לדורות, לדאוג שתהיה אחיזה יהודית בכל מקום ומקום, כדי שלא תהיה אפשרות למסור אף שטח לידי הגויים.

התובנה השנייה היא שיש טעות מובנית בטענות שהן לא טענות אמתיות של האדם שטוען אותן, שהיינו רגילים כל השנים לטעון: "בעיות ביטחוניות", "הישובים", "אסור לפנות אדם מביתו" ו"יהודי לא מגרש יהודי", ועכשיו באה התוכנית ואמרה: "הנה בבקשה, אף יהודי לא יפונה מביתו, לא נפנה שום יהודי, רק נחלק את השטח שממילא לא נמצאים בו".

אז אנחנו רוצים גם לבנות ישובים בכל מקום כדי למנוע למנוע את האפשרות למסור את השטח. וגם כדי להביע את הדעה הציבורית הרחבה שאנחנו לא באמת שומרים על ארץ ישראל.

איך תפעלו? תעלו לנקודות חדשות?

כן. הנקודה המרכזית היא לעלות בשלב ראשוני למספר קטן של נקודות ביהודה ושומרון. בשומרון, בהר חברון ובבנימין, עם דגש על נקודות שיוכלו לשבש כאן ועכשיו את הקמת המדינה הפלסטינית. שיהיו כעצם בגרון כדי שלא יהיה אפשרי להקים מדינה פלסטינית ולהשאיר אותה שם.

"אנחנו מאמינים שנקבל תמיכה ציבורית רחבה". צילום: מטה כולה שלנו

וכאמור, כל זה כל מה שיהיה, יהיה מתוך הבעת הזדהות המונים. אם בשטח ואם ברשתות, בצורה שיהיה ברור שזו טענה של ציבור רחב של אוהבי ארץ ישראל ונאמניה ובהמשך בעז"ה נתיישב בכל יהודה ושומרון עד עומק שטחי A.

ואם לא תהיה הסכמה ציבורית?

קודם כל, אנחנו כבר רואים התנגדות נחרצת לתוכנית הזאת גם ממועצת יש"ע וממקומות שקודם תמכו בה. ברור לנו שברמה העקרונית, רוב רובו של הציבור כן מאמין בארץ ישראל. הנקודה היא שהציבור אף פעם לא שם על זה דגש וארץ ישראל תמיד נאחזת בצד. עכשיו, כשבדיוק הנקודה הזו מונחת לנו על השולחן, האם אנחנו בעד אחיזה יהודית בכל יהודה ושומרון גם בשטחים שיושבים או לא ואין מקום להתחמק, אז אנחנו מאמינים שנקבל תמיכה ציבורית מספיק רחבה בשביל להניע את המהלך הזה.

"אנחנו מעוניינים לעורר את הציבור". צילום: כולה שלנו

כבר עכשיו, לפני שהגענו לתקשורת ולפרסומים ציבוריים – אנחנו עומדים על 200 פעילים בשטח, כולל אנשים שעד עכשיו לא כל כך התעסקו בארץ ישראל. עכשיו כשפרסמנו, התחלנו לקבל המון תגובות חיוביות ויש צפי מאוד בסיסי שנוכל להגיע לאלפים שמביעים הזדהות אפילו מחוץ לרשתות החברתיות.

מה תעזור הפגנה או צעדה? איך תשפיעו על מדיניות הממשלה?

המטרה שלנו אינה רק להפגין, אלא לסכל את חלוקת הארץ ברגליים באמצעות הנוכחות שלנו וההתיישבות בכל אותם המקומות המיועדים לחלוקה לפי התוכנית. מי שינתח את הרעיון של תכנית טראמפ יבין שמתכנניה עיצבו אותה כך שהיא כביכול תוכנית קסם פסטורלית מדהימה. שני הצדדים מרוצים, אף אחד לא ייעקר מביתו. כל אחד מקבל את כל הדרישות שלו, הכל טוב ואף אחד לא נפגע.

אנחנו מעוניינים לעורר את הציבור, להרגיש ולשים לב לאותם שטחים שרוצים למסור לאויב, ומנסים להרדים אותנו, אנחנו חושבים שברגע שנהיה בשטח, ונעלה שוב ושוב גם אם יורידו אותנו, כשאלפי אוהבי הארץ, יגידו לעם ישראל: זה לא נכון. זה לא נכון שאף אחד לא נפגע "לא הבנתם נכון, אנחנו רוצים את כל מרחבי ארץ ישראל, ופגיעה בכל מקום בארץ זו פגיעה בנו, ולא רק הפגיעה בבית שלנו.

"היום אי אפשר לוותר על יהודה ושומרון". צילום: מטה כולה שלנו

האידאולוגיה שלנו והדרישות שלנו הן לא על הבית הפרטי, היינו יכולים באותה מידה לגור גם בתל אביב, אלא דרישות על ארץ ישראל, ולכן הפגיעה בנו היא גם כשמפנים מקומות שהם לא הבתים שלנו" זה יחזיר את השאלה לעם ישראל – האם אנחנו רוצים לוותר על ארץ ישראל? נציף לשיח הציבורי את המחירים שאנחנו משלמים על הריבונות.

השלב השני הוא, שכאשר תהיה התעקשות גדולה של הציבור להיאחז בשטח נצליח לבנות את המקומות האלו בפועל, והנוכחות שלהם בפועל תשבש את התוכנית, הנוכחות שלו תמנע את האפשרות לייצר רצף ערבי, ולהפקיר את המקומות האלו, כמו ההתיישבות כולה שקמה ושינתה את המציאות, שהיום אי אפשר לוותר על יהודה ושומרון.

מקרב תומכי התוכנית, עולה טענה כי "חיכינו זמן רב לריבונות, למה לא לקבל את ההצעה עכשיו? הרי בכל מקרה הערבים לא יקיימו את התנאים שלהם בתוכנית".

קודם כל, ישנם פרסומים, חלקם פרסמנו וחלקם לא צריך אותנו כדי שיתפרסמו, שיש חלק רב ממדינות ערב שכן מוכנות לתוכנית ומוכנות לפשרה עם הפלסטינים שכן יקבלו את התוכנית באופן בלתי רשמי בהסכמה שבשתיקה, כי הן כן רואות את היתרונות הגדולים שהפלסטינים מקבלים מהתוכנית, והם יהיו מוכנים באופן בלתי רשמי להניע מהלכים.

"כשאנחנו מוותרים על א"י, הערבים לא ישמרו עליה בשבילנו". צילום: כולה שלנו

בנוסף: לא לעולם חוסן. גם באוסלו אמרו שהכל תלוי בהסכמת הערבים ו"אם ירו כדור אחד נבטל להם הכל". ולא רק שהערבים באוסלו לא הסכימו ולא הכירו במדינה יהודית, הם ירו וירו, ותוכנית אוסלו לא נעצרה, ותוכנית אוסלו המשיכה. צריך לזכור גם את האפשרות הסבירה ביותר שהאמריקאים יגמישו פתאום את התנאים מול הערבים, ויסתפקו בהצהרת כוונות כמו שהיה באוסלו.

אנחנו לא יכולים לבנות על זה שהערבים לא יסכימו ולכן לא יתנו להם, כשאנחנו מוותרים על ארץ ישראל, הערבים לעולם לא ישמרו עליה בשבילנו.

במיוחד אם יתחלף נשיא ארה"ב ובמקומו יבוא נשיא פחות אוהד ישראל, הוא בוודאי יכול לומר: "הנה, הסכמתם לתוכנית, הסכמתם לרעיון הזה, אז אני רוצה לקדם את זה עם או בלי תמיכת הערבים ובהמשך הם יסכימו."

ואם אנחנו מתנגדים מראש, נוכל להגיד: לא. מעולם לא הסכמנו לדבר הזה ולא רצינו בו.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

ממשלת החמאס מאפשרת קריאות אללה וואכבר בשער שכם אבל דגל ישראל אסור

סילוואד: מאות בלתי מעורבים בצעדה לכיוון הבית של המחבל שחוסל באות הזדהות עימו.
מזהים את הפועל בניין שהעסקתם כי הוא הרבה יותר זול?

האלימות בשמאל לא פוסקת: אחרי שארגוני שמאל קיצוני קראו להגיע ולהתעמת עם ח"כ בן גביר - פעילי שמאל זרקו לעברו ביצים וניסו לתקוף אותו פיזית

עוד ציוצים...
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪r[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק