טרור האבנים: הרשויות מעבירות אחריות

טרור האבנים ביהודה ושמרון נמשך, אולם לא נעצרים חשודים במעשה. לפני כחודשיים ידו מחבלים אבנים לעבר רכב ישראלי בכביש 60, ונזק נגרם לרכב. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שלח מכתבים לצבא ולמשטרה בבקשה למצות את הדין עם החשודים, אולם בצבא השיבו כי זו אחריות המשטרה, ובמשטרה סגרו את התיק מסיבת "עבריין לא נודע".

הפיגוע אירע לפני כחודשיים, בכביש 60 סמוך לצומת בית ענון. במכתב ששלח עו"ד חיים בלייכר לצבא ולמשטרה נכתב "האבנים פגעו ברכבו של מרשי בצד ימין, למרבה הנס מרשי לא נפגע בנפש והצליח להמשיך בנסיעה, אולם האבנים הסבו נזק לפח בכל צידו הימני, כולל הדלתות הקדמית והאחורית".

עו"ד בלייכר הדגיש כי "זריקת אבן לרכב נוסע מסכנת ישירות את נוסעי הרכב ועלולה להביא לתוצאה קטלנית ביותר". עוד ביקש עו"ד בלייכר לבצע את כל הנדרש בכדי להביא את המחבלים לדין בגין ניסיון לרצח או זריקת אבן לעבר כלי תחבורה במטרה לפגוע בנוסע.

כמו כן ביקש במכתב לאסוף בהקדם האפשרי תיעוד ממצלמות האבטחה והדרך שבאזור האירוע ובדרך המובילה אליו, וכן לבצע פעולות מודיעין "ככל שנדרש על מנת ללכוד את המחבלים".

אולם, התשובות שהתקבלו מהצבא ומהמשטרה מצביעות על העברת אחריות מגוף אחד למשנהו.

טרור האבנים

משרד פניות הציבור בלשכת אלוף פיקוד מרכז השיבו לעו"ד בלייכר כי החקירה נמצאת תחת אחריות המשטרה "טיפול בחקירת האירוע נמצא תחת אחריותה של משטרת ישראל, אשר אמונה על הובלת ומיצוי החקירה. בתוך כך, איסוף חומרי חקירה, מצוי באחריות המשטרה כחלק מהחקירה הכוללת. כל מידע אודות התקדמות החקירה מצוי אך ורק בידי המשטרה, והם הכתובת לקבלת מידע בנושא".

ממשטרת ישראל נשלח בתגובה מכתב המסביר כי החקירה נסגרה בשל 'עבריין לא נודע' "לאחר בחינת חומר החקירה עלה כי לא נמצא מוביל לביצוע העבירה ולאור כך נגנז התיק בעילת 'עבריין לא נודע'".

עו"ד חיים בלייכר ציין כי קיים נתק כפול בין מערכת הצבא למשטרה, אשר מסכל אפשרות של מיצוי דין עם המחבלים. הנתק הראשון הוא בכך שהמשטרה לא מבצעת מעצרים יזומים בכפרים ביו"ש, אלא ממתינה למעצרים של הצבא. הצבא מצידו נושא פניו לסיכול פיגועים ופחות למיצוי דין עם מיידי אבנים, ועל כן פעמים מעטות יפעל למעצר זורקי אבנים שנמלטו כבר.

הנתק השני הוא בכך שהמשטרה, המקבלת מאזרחים תלונות על זריקת אבנים אך מיד לאחר מתן אישור למס רכוש סוגרת את תיק החקירה בעילת 'עבריין לא נודע', לא נחשפת לחשודים שעוצר הצבא. לעומת זאת, הצבא, שכן נכנס לכפרים ועוצר חשודים, לא מודע לפרטי נפגעי העבירה שנפגעו כתוצאה מזריקות האבנים. כך קורה שגם כאשר הצבא עוצר מחבל המודה בזריקות אבנים, אין לו את פרטי הנפגע – משום שהמשטרה כבר סגרה את התיק, והמחבלים נשפטים לתקופות מאסר קצרות בהרבה מאילו היו נפגעי עבירה בתיק.

הליווי בתיק מתנהל כחלק מפרויקט האבנים של ארגון חוננו, ששם לו למטרה לעשות סוף לטרור האבנים ולהביא את המחבלים לדין. הארגון מדריך את תושבי יו"ש והנוסעים בכבישים אלו כיצד לפעול מרגע זריקת האבן, דרך הגשת התלונה ומעקב אחריה עד להבאת המחבלים לדין.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו מסר "על רשויות החוק והביטחון על זרועותיהן השונות לפעול למען ביטחון האזרחים. השלכת אבנים ושאר כלי משחית לעבר רכבים מהווה מעשה טרור מסכן חיים, ואנו דורשים אכיפה, סיכול, ניטרול והעמדה לדין של המחבלים".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

ממשלת החמאס מאפשרת קריאות אללה וואכבר בשער שכם אבל דגל ישראל אסור

סילוואד: מאות בלתי מעורבים בצעדה לכיוון הבית של המחבל שחוסל באות הזדהות עימו.
מזהים את הפועל בניין שהעסקתם כי הוא הרבה יותר זול?

האלימות בשמאל לא פוסקת: אחרי שארגוני שמאל קיצוני קראו להגיע ולהתעמת עם ח"כ בן גביר - פעילי שמאל זרקו לעברו ביצים וניסו לתקוף אותו פיזית

עוד ציוצים...
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק