ח"כ קרעי: היועמ"ש עושה הכל כדי לתמוך במחבלים

ח"כ שלמה קרעי. צילום: דוברות

קרעי: "בניגוד לחוק שחוקקה הכנסת רק לפני שנתיים, היועץ המשפטי לממשלה ואנשיו עושים הכל, אפילו בניגוד לחוק, כדי לתמוך במחבלים ולחסום כל אפשרות לשלול מהם זכויות סוציאליות".

חה"כ שלמה קרעי פנה ליוזמי החוק דאז וליו"ר הוועדה דאז, ח"כ יואב קיש ולשרים הרלוונטים וליועצת המשפטית של הכנסת בבקשה לעשות כל שניתן כדי לעצור את המחטף של היועץ המשפטי לממשלה במטרה למנוע שלילת זכויות סוציאליות למחבלים.

בספטמבר 2017 קבע בג"ץ כי לשר הפנים אין סמכות לשלול תושבות ממחבלים אך השהה את החלטתו בעניין שלילת תושבות ספציפית שעמדה בפניו של תושב מזרח ירושלים לחצי שנה כדי לאפשר לכנסת לתקן את החוק. שופטי בג"ץ ציינו שעל מנת לאפשר לשלול תושבות קבע מתושבי מזרח ירושלים, לא ניתן להסתפק בסמכותו הכללית של שר הפנים הקבועה בחוק, אלא יש לציין זאת במפורש.

עקב פסיקה זו, ועדת הפנים של הכנסת דנה בשתי הצעות חוק המתקנות ומבהירות את המצב ומאשררות בצורה ברורה את סמכות שר הפנים לשלול תושבות ממחבלים, בפרט לאלו שהם תושבי קבע במזרח ירושלים. במהלך הדיונים בוועדה ולקראת סיום הליך החקיקה, פנה היועץ המשפטי לממשלה לוועדה וביקש לקבוע כי סמכות השר לשלול תושבות כאמור, כולל זכויות סוציאליות כמובן, תהיה תלויה בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה.

חברי הוועדה לא הסכימו לכך, יו"ר הוועדה (יואב קיש) הודיע שלא יאפשר לצמצם את סמכות השר וכי ליועץ המשפטי לממשלה לא תהיה שום נגיעה לעניין, אפילו לא חובת התייעצות (פרוטוקול הדיון של הוועדה מיום 5 במרץ 2018). ואכן, החוק נחקק כאשר סמכותו של השר בעניין זה היא מוחלטת, יחד עם הסכמת שר המשפטים, גם לגבי תושבי קבע במזרח ירושלים, כולל שלילת זכויות סוציאליות וליועמ"ש לממשלה אין שום סמכות או נגיעה לעניין.

בפועל, מאז חקיקת החוק, על אף שחברי הכנסת היו ברורים ביותר שליועמ"ש לממשלה אין שום נגיעה לעניין, הוא ממשיך להכתיב ממי ניתן לשלול וממי לא. יתירה מכך, המשנה ליועמש דינה זילבר מתכוונת להוציא מסמך "אמות מידה" לשלילה, בניגוד גמור לחוק הברור ביותר שחברי הכנסת שוב, קבעו, שלא תהיה ליועמ"ש שום נגיעה לכך. היועמ"ש מתנהל כאן כמחוקק-על שגובר על חוקי הכנסת ומצמצם בכך את סמכות שר הפנים בצורה משמעותית. כך גם לגבי הזכאות לזכויות הסוציאליות לאחר השלילה.

המחוקק קבע שלילת זכויות סוציאליות? היועמ"ש מנסה לסכל זאת ולהשיב להם את הזכויות הנ"ל. המחוקק רצה לתת את הסמכות בידי שר הפנים בהסכמת שר המשפטים, וסירב לנוסח שמתנה את השלילה בהסכמת היועמ"ש או אפילו התייעצות איתו? היועץ רואה את עצמו כמחוקק-על וקובע אמות מידה ליישום החוק, המנוגדות לחוק, ללא כל סמכות.

ח"כ קרעי: "מצב זה הוא חמור ביותר. זוהי דריסה ברגל גסה של הדמוקרטיה בישראל וניסיון של המערכת המשפטית ליטול לעצמה סמכויות לא לה. בנוסף, היועמ"ש ומחלקת הבג"צים של משרד המשפטים משיבים לבית המשפט בהליך שמתנהל בימים אלו, כי אין לשלול ממחבלים זכויות סוציאליות, על אף שהחוק קבע בצורה ברורה שזוהי סמכות בלעדית של השר".

"שלחתי מכתבים דחופים לשר הפנים, לשר המשפטים, לשר לבטחון פנים דהיום אמיר אוחנה שהיה אחד מיוזמי החוק, לסגן שר הבריאות דהיום יואב קיש שהיה יו"ר ועדת הפנים בעת חקיקת החוק, ליו"ר ועדת חוקה דהיום יעקב אשר וליועמ"שית הכנסת שגית אפק, להתריע מיידית בפני היועמ"ש על כך", אמר קרעי.

קרעי הוסיף: "לומר בצורה חד משמעית שלא יקבלו מעשים כאלו בניגוד לחוק, שלא יקבלו צמצום בסמכויות השרים בניגוד לדין ושלא יאפשרו למשרד המשפטים להשיב לבג"ץ בניגוד גמור לעמדה ולחוק שחוקקו ממש לאחרונה. אם לא נעצור זאת כעת ובאופן נחוש ביותר, סמכויות השרים יישללו והכנסת תהפוך להערת שוליים שלא קובעת דבר, גם אם חוקקה בצורה ברורה ביותר".

"אסור לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לקבוע עמדה ולפעול בניגוד גמור להחלטות ולחקיקת הכנסת, ולהפכו למעין מחוקק-על הגובר על קביעות הכנסת. לא ניתן ליועמ"ש ולסגניו להמציא דמוקרטיה חדשה בישראל שבה הכל נתון לגחמותיהם של אלו שלא מייצגים את העם בשום צורה. לא ניתן להם ליישם את משנתה האנטי דמוקרטית של דינה זילבר ולהעביר את השלטון מנבחרי הציבור לידי הפקידים, או במקרה הזה לידיהם המסואבות של הפקידים החפצים בטובתם של מחבלים נאלחים", חתם קרעי את המכתב.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק