התנהלות המשטרה במצעד הגאווה: שיטור יתר ופגיעה בזכויות

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש תלונה ליועמ"ש משטרת ישראל בגין פגיעה בזכויות היסוד של המתנגדים למצעד הגאווה על ידי המשטרה. בין היתר עיכבה המשטרה אזרחים לחקירה ללא אינדיקציה ברורה של כוונת ביצוע עבירה, דרסה את חופש המחאה והביטוי של הציבור המתנגד למצעד, הפעילה שיטוריות יתר ואף הפרה תנאי מעצרים. בנוסף, הוגשה תביעה אזרחית נגד התנהלות המשטרה.

כזכור, כפי שפרסמנו בחדשות ימנים, כאשר ביקשו למחות פעילי ארגון להב"ה ועוד מול מצעד הגאווה, נתקלו במעצרים רבים שאינם סבירים. אלא שנערים נעצרים בשל המראה החזותי שלהם, כיפה ופאות, על אף שאינם מתכוונים למחות מול המצעד. כך נעצר א' בן ה-16 ושהה בתחנה מספר שעות, כאשר א' מתנגד למחאה מול מצעד הגאווה, אך נעצר רק משום שחבש כיפה.

צעירים רבים נעצרו בשל הכיפה שעל ראשם, ו-י' בן ה-15 נעצר בזמן שאכל פלאפל בשוק מחנה יהודה שעות טרם המצעד. וכן אדם נוסף נעצר בעת שאכל פלאפל עם יו"ר ארגון להב"ה ושוחרר לאחר זמן. זאת לאחר שההפגנה נגד המצעד פוזרה. במהלך היום נעצרו כ-60 נערים ונערות אשר נחשדו כי ימחו מול המצעד.

בתלונה טען עו"ד יאדו כי במשטרה מקפידים על סביבה סטרילית סביב המצעד, ללא מתן אפשרות למחאה חוקית נגדו. "בני אדם המסומנים כמסוכנים עשויים להיעצר בכל רדיוס בעוטף ירושלים ולספוג הטרדות משטרתיות.. שלא מוכרות משום התנהלות משטרתית אחרת. התנהלות משטרת ישראל בענין זה חוטאת לעקרונות הדמוקרטיה ולמגילת זכויות הפרט".

בין הדוגמאות המופיעות בתלונה צוין כי המשטרה מעכבת אנשים מדי שנה רק בשל היותם מסומנים כמסוכנים למצעד. אחד מהם הוא י', בחור המופיע בחוברת משטרתית שכותרתה "מצעד הגאווה עוטף ירושלים 2017", שם נמצאת תמונתו עם פרטיו האישיים.

מידי שנה עובר למצעד, מגיעים לביתו שוטרים או משוחחים אימו טלפונית ומתריעים בפניו על המצעד. מופעלים עליו דרישות ואיומים חסרי בסיס חוקי כי אל לו להגיע למצעד. לדברי עו"ד יאדו משטרת ישראל לא אמורה לאיים בצורה כזו "אם מותר מותר, ואם אסור אסור.. לא ניתן להפעיל לחצים בעל פה".

צילום: דוברות להב"ה

השנה הגיע י' לירושלים עם ארוסתו לצורך קניית טלית וטבעת נישואין, ללא שידעו כלל על המצעד. בעודם צועדים ברחוב מונבז הגיעו שוטרים וביקשו מי' פרטים. השוטרים עיכבו את י' ואת ארוסתו והביאו אותם לתחנת המשטרה. י' שוחרר לאחר שעות עיכוב ארוכות לתך הלילה.

בנוסף, התייחס עו"ד יאדו לאי מתן במת מחאה למתנגדי המצעד. השטחים שסביב ה'שטח הסטרילי' אמורים להיות מותרים במחאה, אולם בפועל "חרדי או נער עם חזות מתנחל שיתקרב לשם או חלילה יניף שלט, יעוכב לתחנה ויוחזק שם עד תום המצעד".

עו"ד יאדו טוען כי יש לייחד שטחים אפקטיביים מחוץ למתחם לצורך מחאת המתנגדים. עו"ד יאדו התייחס לרצח שירה בנקי "בוצע על ידי רוצח מועד שיצא ממאסר והכריז לכלי התקשורת כי בכוונתו להמשיך במלאכתו, ולמרות זאת לא הופעלה נגדו שמירה באורח מפליא ותמוה. אין בו כדי ללמד על הכלל, ומניעת הסיכום הבא צריכה להיעשות לא בהשחרת כל ציבור המתנגדים".

עוד נכתב כי המשטרה מפעילה שיטור יתר תוך שימוש שלא כדין בדיני המעצרים. ארבעה בחורים עוכבו לחקירה במחסום חיזמא, עוד לפני שעברו מגזרת בנימין לתוך ירושלים. לאחר ששהו בתחנה שעות מספר שוחררו הארבעה, כאשר שניים מתוכם כלל לא נחקרו.

לדברי עו"ד יאדו תכליתו האמיתית של העיכוב היתה לשמור על המעוכבים בתחנה כדי שלא יתפרעו בעיר. "אין פרוצדורה כזו בדין הישראלי.. המשטרה עושה שימוש שלא כדין בעיצום המעצרים".

עו"ד מנשה יאדו
תמונה – מתוך דף הפייסבוק של חוננו

בסוף התלונה הסביר עו"ד יאדו כי "הדברים שלובים, אין ספק שהקצאת מתחמי מחאה הולמים תוך הוצאת צווי הרחקה מנהליים תצמצם את הסיכון למחאה לא ממוסדת, שעלולה לגלוש לאלימות, ותצמצם את השימוש הלא חוקי והמקומם של המשטרה בדיני המעצרים.. כך תופחת בצורה משמעותית הפגיעה בזכויות הפרט, הביטוי והמחאה בנושא שנמצא בלב ליבה של מחלוקת חברתית טעונה".

עוד הוסיף עו"ד יאדו כי "במצעד הגאווה האחרון המשיכה משטרת ישראל במדיניות האכיפה הדורסנית נגד הציבור המתנגד למצעד. האכיפה הדורסנית פוגעת שלא כדין בחופש הביטוי, המחאה וההתקהלות של המתנגדים, ופוגעת בזכויות הפרט כגון חירות. הפגיעות מתבטאות במעצרים לא חוקים, ובשלילת היכולת להפגין ולמחות בצורה אפקטיבית נגד המצעד. בעקבות זאת הוצאנו פניה ליועמ"ש המשטרה בדרישה לשנות ולאזן את מדיניות האכיפה של המשטרה, באופן שיאפשר מחאה אפקטיבית נגד המצעד, יבטל את מעצרי השווא ויאפשר דיונים מקדמיים בפרוצדורות מנהליות מקובלות כנגד הרחקות גורפות של מתנגדים. כמו כן, אנחנו מגישים תביעות אזרחיות כדי שבמקביל לערוץ המנהלי מול המשטרה נוכיח בביהמ"ש את צדקת הטענות שלנו".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק