המשטרה תפצה קטין ב-19 אלף שקלים על הפרת זכויות במהלך מעצרו

אילוסטרציה. צילום: דוברות המשטרה
ביהמ"ש השלום בירושלים פסק פיצויים של 19 אלף לקטין שבעת מעצרו הופרו זכויותיו • בין השאר הובל הקטין בפומבי בעודו אזוק, בוצע עליו חיפוש בעירום חלקי ומלא • עו"ד חיים בלייכר: "מקווים שהסכום שישולם ייתן מעט פיצוי על ההתעמרות הרבה שנעשתה כלפי התובע"

משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר יפצו קטין בסכום של 19 אלף ש"ח, וזאת לאחר שבמהלך מעצרו הופרו זכויותיו. פסק הדין התקבל בפשרה בגין בתביעה שהוגשה לבימ"ש השלום בירושלים כנגד שורה של הפרות זכויות של הקטין בידי שוטרים מימ"ר ש"י וסוהרים משרות בתי הסוהר.

ע"פ כתב התביעה מלבד שמעצרו של הקטין היה מעצר שווא, הוא הובל בפומבי בעודו אזוק ע"י אנשי משטרה ושב"ס וזאת בניגוד לדין ולנוהל. בנוסף, הקטין עבר חיפושים בערום חלקי ומלא ע"י המשטרה ואנשי שב"ס, וכל זאת בלא צורך בניגוד לדין, לנוהל ולפסיקה.

התביעה הוגשה באשר למעצר של הקטין בשל טענה כי הפר צו הגבלה מנהלי. הצו שניתן לקטין בשנת 2016 כלל הרחקה משטחי יו"ש למשך שלושה חודשים ודרישה מהקטין לתת כתובת מגורים בה ישהה בזמן הצו, הוא נאלץ לנדוד מבית לבית ולישון באוהלים זאת לאחר שאנשים שהסכימו לארח אותו בביתם הוטרדו בשעות הקטנות של הלילה על ידי שוטרים שבאו לביקורת מידי לילה.

לבסוף עבר הנער לגור באוהל יחד עם הוריו אשר נדדו אל מול ביתו של חותם הצו בבית וגן. הקטין לא מצא כתובת מגורים אחרת לשהות בה, דבר שהוביל למאבק משפטי אשר בסופו נעצר הקטין. נציין כי כנגד הקטין הוגש כתב אישום, אך בימ"ש השלום בפ"ת הורה על זיכוייו וקבע כי לא עבר כל עבירה.

את כתב התביעה הגיש עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו. באשר להובלת הקטין אזוק בפומבי נכתב בכתב התביעה "…הובילו אותו ברחוב אזוק לעיני העוברים ושבים, וכך הובל גם במסדרונות בית המשפט – דבר שברור מאליו כי גרם לא' השפלה רבה ומיותרת". עוד צויין בתביעה כי הקטין נחקר ע"י חוקר מימ"ר ש"י בעודו אזוק ברגליו "ללא סיבה הגיונית נראית לעין".

עוד צוין בתביעה על החיפושים בעירום שעבר הקטין "בכניסתו לכלא ערכו אנשי שב"ס חיפוש חזותי בערום מלא על הקטין ללא כל בגד, כאשר הקטין מחה על כך אמר לו אחד הסוהרים: 'אם אתה מתנגד אני אעשה לך בכוח!".

בנוסף נכתב כי גם ביציאה מבית המעצר נערך לקטין חיפוש בערום מלא ללא כל עילה, כך גם כאשר נלקח לדיון בנוגע להארכת מעצרו נערך על הקטין בדיקה חזותית בערום מלא, ובמספר הזדמנויות שונות נערך עליו חיפוש בעירום חלקי.

באשר למעצר השווא בכתב התביעה תואר כי הקטין נעצר בעת שהיה בדרכו לדיון בבית המשפט, וזאת על אף שהקטין פעל בהתאם להוראות השופט ושלח בערב שלפני המעצר, פקס המעדכן באיזה כתובת ישהה לצורך מעצר הבית הלילי, שוטרי התחנה לא איישו את עמדת הפקס ובשל תקלה טכנית נוספת החליטו לעצור את הקטין בעילת הפרת הוראה חוקית, וזאת "מבלי לבדוק את העניין לעומק מול בזק… ומבלי להזמין את התובע טלפונית לחקירה כנהוג".

ונאלץ לנדוד מבית לבית ולשון באוהלים זאת לאחר שאנשים שהסכימו לארח אותו בביתם הוטרדו בשעות הקטנות של הלילה מידי לילה על ידי שוטרים שבאו לביקורת. לבסוף עבר הנער לגור באוהל יחד עם הוריו אשר נדדו אל מול ביתו של חותם הצו בבית וגן. באותה תקופה סבל הנער מרדיפות ומעצרי שווא סביב כך שכביכול הוא מפר את הוראות הצו.

בסיכום התביעה צויין כי "מדובר בפגיעה בזכויות יסוד וביניהם גם הפגיעה בחירות ובכבוד. מדובר בהשפלה קשה ביותר אשר נעברה שלא כחוק וללא כל צורך, כנגד קטין".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר ייצג את הקטין מסר: "פסיקת הפיצויים דורשת חשבון נפש של המשטרה ושאר הרשויות שעסוקות באכיפה כלפי בני נוער אידאליסטים שפועלים מתוך אהבת העם והארץ. גם אם לדעת הרשויות דרושה אכיפה כנגד אותם נערים עליהם לעשות זאת ביחס של כבוד ובהגינות. אני מקווה שהסכום שישולם ייתן מעט פיצוי על ההתעמרות הרבה שנעשתה כלפיי התובע בהיותו קטין בן 15 שנים בלבד. ברוך ה' התובע היום בעל משפחה וממשיך לדבוק ביישוב הארץ ואין ספק שהפיצוי ישמש לשם מטרות טובות".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
1 תגובה
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Plony
3 years ago

פיצוי נמוך ולא מספיק
ומה עם להעניש את הפוגעים ?

✎ תגובה באמצעות פייסבוק