המשטרה תפצה צעיר שעוכב לשווא לקראת 'מצעד הגאווה'

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
קרדיט: באדיבות ויקיפדיה
המשטרה תפצה באלפי שקלים נער דתי שעוכב לחקירה לשווא ביום בו התקיים 'מצעד הגאווה' בירושלים, רק בשל חזותו הדתית החיצונית. בדיון התביעה הסכימה המשטרה להסדר בין הצדדים, בלי להציג טיעון שמצדיק את המעצר המדובר
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

משטרת ישראל תפצה צעיר יהודי באלפי שקלים לאחר שעוכב לשווא בשל חזותו הדתית החיצונית ביום בו התקיים 'מצעד הגאווה' בירושלים בקיץ האחרון. בדיון התביעה הסכימו נציגי המשטרה להסדר הכולל את הפיצוי המדובר, ללא שהציגו בפני בית המשפט כל הסבר למעצר השווא.

המעצר התרחש לפני כשנה, כשהנער, אז תלמיד י"ב, היה בדרכו מביתו בירושלים לישיבה בה הוא לומד בבנימין. הוא נעצר ועוכב למספר שעות לתחנת המשטרה במגרש הרוסים, כשהוא נחקר בין היתר על דעותיו ועמדותיו האישיות.

הנער הגיש תביעה בשל עיכוב השווא, אולם הוא ועורכי דינו הופתעו לגלות בדיון כי המשטרה נזקקה לשלושה נציגים שונים שייצגו אותה בתביעה המדוברת. יתרה מכך, נציגי המשטרה הסכימו להסדר פיצויים בין הצדדים ללא הזדמנות לשטוח את טענותיהם ולהסביר את העיכוב המדובר.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שייצג את הנער מסר "ארגון חוננו הגיש תביעות בשם עשרות עצורים ומעוכבים שלא כדין במצעדי הגאווה כנגד משטרת ישראל. העובדה כי בהליך זה, שהיה הראשון מסוגו להתברר, הגיעה המשטרה בלא הסבר חוקי טוב לפרקטיקת המעצרים והעיכובים הגורפת בה היא נוקטת כלפי מפגיני הימין – מלמדת כי הטענות שלנו נכונות וצודקות".

עוד הוסיף עו"ד יאדו כי "בכוונתנו להמשיך ביתר שאת להגן על זכויות פעילי ימין ועל זכות הציבור כולו להביע ברחובה של עיר גם דעות שמרניות ותורניות".

אלעדי ויזל, מתמחה בארגון חוננו שנכח בדיון התביעה, מסר "מדובר בהתנהלות מקוממת ושערורייתית, בה משטרת ישראל מבצעת כנוהל שיטתי עיכובי שווא רק בשל פרופיילינג פסול. עיכובים ללא עילה חוקית, החורגים באופן בוטה מסמכויותיה של המשטרה ומבוצעים תוך רמיסת זכויות יסוד רבות".

ויזל תיאר כי "התובע, נער ללא כל עבר פלילי אך עם פאות ארוכות, עוכב ונלקח לתחנת המשטרה רק בשל כך שהעז ללכת עם חזות דתית זו ברחובה של עיר ביום המצעד. אנו קוראים למשטרת ישראל להפנים את פסקי הדין והוראות החוק ולהפסיק את הפגיעה השיטתית בחופש המחאה החוקי של מתנגדי המצעד".

נזכיר כי העיכוב התרחש כאשר חצה הנער את צומת הרחובות יפו-בר לב בשעת ערב מוקדמת, ושוטרי מג"ב ביקשו ממנו להזהות. בכתב התביעה תואר כי הנער לא עוכב לבדו, אלא כחלק מקבוצה שהמאפיין המשותף לחבריה היה "היותם דתיים אשר ההינו ללכת בחוצות ירושלים ביום בו נערך מצעד הגאווה". על חברי הקבוצה נערך חיפוש ברחובה של עיר, והם עוכבו לתחנת המשטרה במגרש הרוסים.

בתחנת המשטרה חיכו המעוכבים מספר שעות עד לחקירתם. במהלך חקירתו נשאל הנער לגבי כוונותיו להפריע לסדר הציבורי, אולם לא עומת עם מידע כלשהו שהיה בידי המשטרה נגדו. בהמשך נחקר על עמדותיו ודעותיו האישיות, נלקחו ממנו טביעות אצבעותיו והוא שוחרר רק סמוך ל23:00 בלילה, כך שנאלץ להגיע בטרמפים לישיבה.

כאמור, הנער תבע את המשטרה בגין עיכוב שווא שמקורו בפרופיילינג סטיגמטי אסור של המשטרה, היות ועוכב בלא עילה וללא עוול בכפו. בתביעה הודגש כי הנער לא צעד בשטחים הסטריליים של המצעד או קרוב אליהם, אלא בצומת דרכים ראשית.

"לא היה במקום שום שלט או איסור, לא לכלל האנשים ולא לאנשים דתיים ולא לצעירים דתיים". בנוסף תבע הנער את המשטרה בגין חיפוש ברחובה של עיר. כאמור, המשטרה תפצה את הנער באלפי שקלים.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

מוקד החגיגה לעלייה לרגל לחדרו של המחבל מקדאד קוואסמה מחברון ממשיך, היום הגיע גם אחמד טיבי לבקר את המחבל השובת רעב. תומך טרור מלא מלא.

2

הלילה בענתא ערבים ניסו לרצוח לוחמי מג"ב עם בקבוקי תבערה.
מישהו יכול למצוא גינוי של השר לביטחון פנים?
אולי של הרמטכ"ל??
או שהכל פוליטי ולא מעניין אותם חיי לוחמים...
כמו כן, נסו לספור אזכורים של הפיגוע הזה בתקשורת הישראלית וספרו לי אם זה מוזכר יותר מהאירוע ביצהר...

יותר מזעזע מהתיעוד עצמו, זה האומץ שלהם להעלות את זה לרשתות.
זה המצב כשמדינת ישראל מעלימה עין וחושבת שהכל יסתדר (עד שיתפוצץ לנו בפנים, עם הרבה דם).

עוד ציוצים...
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק