החורף כבר כאן: כיצד נשמור על הכלבים והחתולים מפני הקור

חורף הגיע, רחובות מוצפים, סופות ברקים ורעמים, בחוץ סוער והטמפרטורות צנחו. חיות המחמד אינן חסינות מפני קור ועלולות לחלות, למרות שכבת הפרווה שעוטפת אותם. ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ להקפיד על מספר כללים שיגנו על הכלבים והחתולים מפני הקור והגשם:

• בזמן ירידת הטמפרטורות מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית. אם הדבר בלתי אפשרי חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהיה יבשה, חמימה ואטומה לגשמים ורוחות, כולל שכבת בידוד מהקרקע הקרה. אם הכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה – דאגו להם למצע מרופד – שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה – שיבודד את גופם מהרצפה הקרה.

• שילוב של קור, רטיבות ורוחות מעלה את הסיכוי למחלות. כלבים עירוניים מתקשים לשרוד בתנאים אלו למשך זמן, ועלולים להיות חשופים להתקררויות, ברונכיטיס ודלקת ריאות, ולמחלות נוספות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ על ידי מעבר ב"חדר ביניים" שבו הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך יימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים. חשוב מאוד לשמור על שיגרת הטיולים למרות מזג האוויר.

• חזרתם ספוגים במים מהטיול בחוץ? הכינו מראש מגבת לייבוש הכלב בכניסה לבית. יבשו אותו היטב לפני שהוא נכנס הביתה, ואל תתנו לו להתייבש מול התנור.

• מקלחות בחורף הם לא דבר מומלץ, אך אם הכלב התלכלך ויש צורך במקלחת, יש לרחוץ אותו במים חמימים ולדאוג לחימום החדר.

• בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים בשכבה התת-עורית שלהם, ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, עדיף לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף ולהקפיד על הברשת הפרווה.

• כלבים וחתולים, בדומה לבני אדם, אוהבים להתכרבל מול תנורי חימום ומפזרי חום. אך הם אינם מודעים לעוצמת החום של אמצעי החימום, הם יכולים להיתקל בו, לקפוץ עליו או להפיל אותו, וכתוצאה מכך לסבול מכוויות קשות. בנוסף לכך, שערות פרווה ארוכות עלולות להישרף בקלות, להתלקח, ולגרום לכוויות. חשוב לדאוג שאמצעי החימום יהיה במקום בטוח, ושהכלב או החתול לא יהיו קרובים מדי אליו.

• לשם הגנה נוספת מפני הקור ובמיוחד עבור כלבים שפרוותם קצרה, ניתן להלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.

• היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב שלרוב מזוהמות.

• חתולי רחוב רבים מחפשים בחורף מקומות בכדי להתחמם בהם, לדוגמה, מנוע של מכונית. רגע לפני שאתם מניעים את הרכב, תנו מכה קלה על מכסה המנוע או אפילו הציצו מתחתיו, כדי להבריח את החתול שניסה למצוא בו מקום חם, הצילו את חייו, ואת מנוע הרכב שלכם.
• סערות וברקים גורמים לבעלי חיים לחרדות וללחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות במרשם רופא בלבד והשני, להקליט את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, ולהשמיע לכלב כדי שיתרגל לכך.

*ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מוסיף:* "חיות שפרוותם ארוכה מוגנות טוב יותר מחיות שהן בעלות פרווה קצרה. כמו כן, גם לגיל יש השפעה על יכולת העמידות בקור, וככל שבעל החיים הוא צעיר יותר (גור) או מזדקן, כך הוא רגיש יותר לטמפרטורות נמוכות. היו רגישים להתנהגות שונה אצל חיות המחמד, שמרו עליהם ופנו לווטרינר בעת הצורך".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק