הורים שכולים בבקשה אל השר דרעי לשלול את מעמד התושבות מהמחבלים

מחאת המשפחות השכולות. צילום: דביר גופשטיין, חדשות ימנים
בעקבות החלטת שר הפנים דרעי ליתן מעמד תושבות חלופי למחבלים, אשר מעניק להם זכויות סוציאליות, פנו הורים שכולים באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו בבקשה לבטל לחלוטין את מעמד התושבות או לפחות ליתן מעמד נמוך יותר

הורים שכולים פנו לאחרונה אל שר הפנים, אריה דרעי בבקשה שיבטל את החלטתו להעניק למחבלים שרצחו את ילדיהם מעמד חלופי למעמד תושבות הקבע שנשלל מהם. הפונים הינם ההורים של הודיה נחמה אסולין אשר נפגעה קשות בפיגוע בקיוסק סמוך לבנייני האומה בשנת 2011 וכעבור כמה שנים נפטרה מפצעיה, והוריהם של טל קרמן, אסף צור ויובל מנדלביץ' שנרצחו בפיגוע בקו 37 בחיפה שארע בשנת 2003.

ההורים השכולים פנו באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אל השר דרעי בבקשה כי ידחה את עמדת היועמ"ש ויבטל את החלטתו ליתן מעמד תושבות חלופי למחבלים, אשר מוגדר מעמד א/5 ומקנה להם זכויות סוציאליות וזכויות נוספות כגון כספי ביטוח לאומי.

במכתב פנה עו"ד יאדו אל השר וביקש להזכיר כי השר אינו מחויב לקבל את עמדת היועמ"ש וכי אותם מחבלים מקבלים כספים רבים מהרש"פ אשר מוענקים להם בפרס על מעשיהם הנפשעים. במכתב התייחס יאדו אל משכורות המחבלים ואמר "מדובר במנגנון משומן ומסודר של תגמול ועידוד טרור ורצח יהודים ופגיעה במדינת ישראל".

המכתב התמקד עו"ד יאדו במחבלים אסחאק טאהר צלאח עארפה ומוניר רג'בי אשר מקבלים משכורות מהרשות הפלסטינית והזכיר "קבלת כספי טרור מהווה עבירה על סעיף בחוק המאבק בטרור ועבירות נוספות כגון חברות בארגון טרור, ומדובר בעבירות נמשכות ומתחדשות. לא יעלה על הדעת כי השר יקנה מעמד של תושבות ארעי על כל הזכויות הגלומות בו לחברי ארגון טרור פעילים, אשר קנו את המעמד שלהם ברצח או בסיוע לרצח יהודים".

במכתב ציין עו"ד יאדו כי עראפה קיבל מהרשות במשך השנים 350 אלף שקלים ודמי הוצאות נוספות בחשבון הקנטינה שלו, בהתבסס על כך, טענתו המשפטית היא שמכיוון והרשות הפלסטינית מעניקה משכורות לאותם מחבלים ומכלכלת את משפחותיהם, יש להם אפשרות לקבל ממנה גם תושבות ולכן אין צורך שמדינת ישראל תעניק להם מעמד בכלל, וניתן לשלול את תושבותם לחלוטין.

המחבלים המוזכרים במכתב מעולם לא התנצלו או התחרטו על מעשיהם, ציין עו"ד יאדו והוסיף כי צלאח עראפה הצטער שלא מספיק יהודים נרצחים על ידי פיגועי מטענים וכי רג'בי עתיד להשתחרר ב2023. לאחר מכן הביא דוגמה אשר מסבירה את הצורך לבטל את מעמד התושבות החלופי של רג'בי "שלילת התושבות שלו נחוצה על מנת לשלול את חופש התנועה שלו ונטרל את מסוכנותו בישראל כמחבל משוחרר".

עו"ד יאדו הדגיש כי העמדה של היועמ"ש להעניק למחבלים מעמד של תושבי קבע ניתנה בחוסר נימוק ועל כן מדובר על פי הפרמטרים של המשפט המנהלי בחוות דעת בלתי סבירה, ולא זו אלא אף שהיועמ"ש התעלם לחלוטין מהעובדה רבת המשקל והמשמעות כי אותם מחבלים אשר להם הוא המליץ ליתן מעמד של תושב ארעי מקבלים משכורות, התעלמות זו מנתון כה משמעותי מנוגדת אף היא באופן חריף לאמות המידה של המשפט המנהלי.

"כאשר באנו להתמודד עם ההמלצה של היועמ"ש להקנות למחבלים מעמד של תושב ארעי סברנו כי ההחלטה פוגעת באופן חריף באינטרסים הלאומיים של עם ישראל, אולם כאשר בדקנו את נבכי ההליך ראינו כי ההחלטה פוגעת גם באמות מידה של משטר תקין, לא הגיוני שהיועמ"ש שכל מעמדו ותוקפו יונק מעקרון המשפט התקין יפעיל את סמכותו בניגוד בוטה לעקרונות המשפט התקין, ועוד שכל זאת על מנת לאפשר זכויות סוציאליות למחבלים", דברי עו"ד יאדו.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק