בימ"ש העליון הקל בעונשו של גר צדק מאיתמר

צילום: מארק ניימן/לע"מ
בית המשפט הקל בעונשו של יהושוע אליצור שהורשע בהריגה באירוע ב-2006 שבו ירה על ערבי שעקף עם רכבו מחסום צבאי בין אלון מורה לאיתמר • הוא נשפט ל15 שנות מאסר, היום בימ"ש קיבל חלקית את ערעורו והפחיתו את עונשו כך שיעמוד על 11 שנה

שופטי בימ"ש הערעור, קיבלו היום (רביעי) באופן חלקי את ערעורו של יהושע אליצור, גר צדק, תושב איתמר, אשר הורשע כי באירוע משנת 2004, בו ירה והרג ערבי אשר עקף עם רכבו מחסום צבאי בין אלון מורה לאיתמר. בימ"ש המחוזי ת"א דחה את טענתו של אליצור להגנה עצמית, הרשיע אותו בעבירת הריגה והטיל עליו עונש של 15 שנות מאסר.

כאמור, היום בימ"ש העליון קיבל באופן חלקי את ערעורו של אליצור והפחיתו בעונשו כך שיעמוד על 11 שנה. את אליצור ייצג עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אשר ערער גם על הכרעת הדין, אך בשל המלצת השופטים במהלך הדיונים השאיר את הערעור על חומרת העונש בלבד.

בפסק הדין ציינו השופטים כי "לטעמנו בית המשפט קמא לא התחשב מספיק בשיקולים לקולה הנוגעים לעניין. בהנמקתו לגזר הדין ציין אמנם בית המשפט את ערירותו של המערער ואת נסיבות חייו האישיות. אלא שמאפייני תקרית הירי במנוח, עם כל חומרתה, מקימים הצדקה להקלה נוספת בעונשו של המערער."

השופטים הוסיפו כי "בשקלול כל האמור לעיל אנו סבורים כי קיימת בענייננו הצדקה להתערב בעונש שנגזר על ידי הערכאה המבררת, ולהפחיתו באופן שישקף את מכלול הנסיבות המורכבות של המקרה שלפנינו. על כן הגענו למסקנה כי יש להקל בעונשו של המערער, ולהעמידו על 11 שנות מאסר בפועל (במקום 15 שנים)."

אליצור, גר צדק בשנות ה-50 לחייו, עלה ארצה מגרמניה, השלים את הליך גיורו וקבע את מושבו בגבעות איתמר. במהלך משפטו נמלט אליצור לחו"ל ונעצר לפני כ-5 שנים. כיום שוהה אליצור באגף התורני בכלא רימונים. במהלך כל משפטו טען אליצור כי הוא ירה מתוך הגנה עצמית וזאת לאחר שסימן לרכב טרנזיט ערבי שעקף מחסום צבאי לעצור, אך הרכב החל לנסוע במהירות לכיוונו.

עו"ד עדי קידר שייצג את אליצור מסר "פסק הדין של בימ"ש העליון מעביר ביקורת ומתערב באופן חריג בגזר הדין של בימ"ש המחוזי, חשיבות רבה יש גם להתערבות בממצאים העובדתיים ובהתייחסות של המצב המיוחד שבו היה נתון המערער בזמן הירי, דבר אשר לא זכה לידי ביטוי מתאים בבימ"ש המחוזי. אנו שמחים על התוצאה, אך מצד שני ציפינו להקלה משמעותית יותר שככל הנראה נמנעה בגלל בריחתו של המערער לחו"ל."

מארגון חוננו נמסר " מיעוט עונשו של יהושע אליצור משמח אבל הוא רק הרע ב מיעוטו. יהושע היה צריך לקבל צל"ש על תגובתו שנעשתה מתוך הגנה עצמית.

בעת שיהושע עשה דרכו לעבודה, בתקופת פיגועים קשה, הוא סימן לרכב ערבי שעקף מחסום צה"לי לעצור. הרכב דהר לכיוונו ויהושע נאלץ להגן על חייו ביריית כדור אחת.

בשנים האחרונות אנו מלווים חיילים, אזרחים ושוטרים רבים שהגנו על חייהם. אבל רשויות האכיפה ובתי המשפט אינם יוצאים מהחדרים הממוזגים כדי לחוות את המצב של האנשים שמגינים עליהם ועל כולנו.

אנו קוראים לרשויות בישראל לאפשר ליהודים לחיות, ולהגן על עצמם מפני אויב".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק