בחסות הקורונה: מבצע 'חומה ומגדל' ערבי בגוש עציון

צילום: רגבים

המשבר הבריאותי החמור בתולדות המדינה, הפך גם לפרצה שקרצה לרשות הפלסטינית ולעברייני בניה בכפרים הערבים באזור גוש עציון, להגביר באופן ניכר את הקיפי הבניה הבלתי חוקית, תוך מירוץ לקביעת עובדות בשטח מול תכנית המאה של הנשיא טראמפ.

 

כזכור, בעקבות האטת פעילות המשק, במשך תקופה ארוכה קוצצה פעילותם של פקחי המנהל האזרחי, האמון על אכיפת החוק ביהודה ושומרון, ל-30% בלבד מהיקף פעילותם בשגרה.

צילום: רגבים

הרשות הפלסטינית והגורמים המעורבים בבניה בלתי חוקית זיהו את נקודת החולשה והחליטו לנצל אותה לתנופת בניה בלתי חוקית. בכפר נחאלין הקימו בשבועות שחלפו, שכונה חדשה בשטחים הפתוחים מחוץ לתחומי הכפר, הכוללים בניית מספר מבני מגורים, פריסת קו חשמל, הכשרת מגרשים נוספים לבניה, ופתיחת דרך לבניה נוספת.

השכונה החדשה מהווה המשך ישיר לעבודות ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על שטחים פתוחים, במימון מדינות זרות, הכוללות פריצת דרכים מנחאלין לכיוון דרום מזרח ועבודות חקלאיות של בניית טראסות, ונטיעת עצים.

לפני מספר חודשים פרסמה תנועת רגבים את דו"ח "מלחמת ההתשה" העוסק בבחינה של תוצאותיה "תכנית פיאד" אליה יצאה הרשות לפני כעשור, ובו תכנית אסטרטגית להשתלטות על שטחי C. הדו"ח מלמד כי בעשור האחרון נבנו עשרות אלפי בתים לא חוקיים בשטחי C, בנוסף על השתלטות חקלאית על אלפי דונמים.

צילום: רגבים

"כמו שהתרענו, הסיפור של נחאלין הוא דוגמה מאפיינת לפגיעה החמורה שנגרמה לפעילות האכיפה כנגד הבניה הבלתי חוקית בחסות משבר הקורונה, וגם למירוץ של הרשות הפלסטינית לתפיסת שטחים ספציפיים מול תכנית טראמפ", אומר ישי חמו, רכז יהודה ושומרון בתנועת רגבים.

בתוך כך, שיגר ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, פניה דחופה לשר הביטחון נפתלי בנט, ובה דרישה להתערבות אישית של השר בנעשה בשטח.

"במידה ולא ינקטו צעדי חירום מיידיים וחריפים לבלימת המתקפה המתוזמנת נמצא עצמנו בעוד מס' חודשים עם מציאות בשטח שלא ניתן יהיה להשיב לקדמותה", כתב נאמן. "בעת הזו אני נאלץ לדרוש את התערבותך האישית והמידית בעניין הן בהיבטי חיזוק מערך יחידת הפיקוח וכן בבחינת קביעת נהלי חירום חדשים להתמודדות עם המצב המיוחד שנוצר עקב "אירועי הקורונה".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק