ארגון עד כאן: "בג"צ שוב פוגע בביטחון ישראל ובחיילי צה"ל"

פעילי שוברים שתיקה. מתוך דף הפייסבוק
ארגון 'עד כאן' תוקף בחריפות את החלטת בג"צ לדחות את עתירת הארגון אשר דרש כי תיפתח חקירה כנגד ארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה', ומזכירים "בג"צ התעלם מחוות דעת של קצינים בכירים שקבעו כי שוברים שתיקה אוספים ומחזיקים חומר סודי"

שופט בימ"ש העליון השופט מני מזוז דחה היום (שני) באופן תקדימי על הסף וללא דיון את עתירת ארגון 'עד כאן' כנגד היועמ"ש וארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' בה דרשו כי תיפתח חקירה פלילית כנגד ארגון 'שוברים שתיקה' בגין עבירות ריגול חמורות, וזאת לאור תחקור ואיסוף מידע מחיילים בוגרי יחידות קרביות בצה"ל על פעילות מבצעית, דרכי פעולה ועל אמצעי לחימה וטכנולוגיות של צה"ל.

את העתירה אותה הגישו בעד כאן יחד עם תנועת הביטחוניסטים, האלוף גרשון הכהן, תא"ל אמיר אביבי וקצינים בכירים נוספים, דחה השופט מני מזוז, ללא נימוקים, ללא קבלת כל תגובה מהעותרים וללא דיון, וזאת בניגוד לפרוצדורה הנהוגה.

"שוב בג"צ נותן גב לאוייבי ישראל ופוגע בביטחון ישראל ובחיילי צה"ל ובהחלטה תקדימית מאפשר סגירת תיק נגד שוברים שתיקה ללא כל חקירה וזאת אף ללא דיון בבית המשפט." מסרו בעד כאן.

בארגון פרטו את הדברים מהם התעלמו שופטי העליון "בג"צ התעלם מחוות דעת של קצינים בכירים לשעבר כמו ראש מחלקת ביטחון מידע של צהל ואחראי הסיווג הביטחוני בצנזורה הצבאית שקבעו כי שוברים שתיקה אוספים ומחזיקים חומר סודי.

בג"צ התעלם מתגובת הפרקליטות עצמה אשר קבעה כי על פי גורמי צה"ל כיום, יתכן ובשוברים שתיקה מחזיקים במידע רגיש העלול להגיע לרמת סיווג 'סודי' ואף 'סודי ביותר'. בג"צ מתעלם מסרטונים המוכחים כי שוברים שתיקה מתחקרים ואוספים מידע על צה"ל מבוגרי שרות קרבי ויוצאי סיירות מובחרות.

השופט מזוז אף לא ראה כל צורך לנמק מדוע שוברים שתיקה מתחקרים בוגרי צה"ל וחיילים בסדיר בניגוד לחוק. השופט מזוז קיבל את דעת הפרקליטות שטענה שמסוכן לחקור ארגון שמבקר את השלטון בגלל "האפקט המצנן" שעלולה לגרום החלטה כזו.

מהלך זה הינו המשך ישיר ומכור מראש של החלטות בג"ץ והשופט מזוז האוסרות על הריסת בתי מחבלים כמו פסק הדין לאחרונה אשר מנע את הרס בית המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל הי"ד.

חיילי צהל מסכנים את עצמם למען אזרחי ישראל ומי יגן על חיילי צה"ל ? החלטה אומללה זו רק נותנת לנו כוח להמשיך ולהוציא לאור את האמת." הוסיפו בעד כאן.

עורכי הדין שלמה ואורי ציפורי אשר ייצגו את העותרים מסרו "נימוקי העותרים אשר הצדיקו פתיחה בחקירה פלילית, אושררו למעשה בתשובת היועמ"ש לעתירה. בתגובתו אישר היועמ"ש כי בין החומרים המוחזקים ע"י שוברים שתיקה ישנו מידע אודות יחידות רגישות ברמת סווג סודי ואף סודי ביותר. עובדה זו מבססת חשד לכאורה לביצוע עבירה של ריגול חמור (איסוף והחזקת מידע מסווג).

החיוב לפתוח בחקירה התבקש נוכח החשש, המעוגן כאמור בראיות, "כי ברשות שוברים שתיקה מידע שאין הם מוסמכים להחזיק בו". הטענה לפיה עד כה לא נעשה לכאורה שימוש פומבי במידע זה, אינה יכולה להצדיק ואיננה פותרת מהצורך למצות חקירה בעניין עצם איסוף והחזקת החומרים המסווגים.

לצערנו הרב, ביהמ"ש נמנע מלהתמודד עם טענת העותרים הנסמכת על פי ס' 59 לחסד"פ, לפיה בנסיבות כאמור חובה היה על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית, ולא היה לה או ליועמ"ש לממשלה, שיקול דעת בעניין, נוכח העובדה כי מדובר בעבירה מסוג פשע (ריגול חמור).

בחקירה לדרישת העותרים לפתיחה נגד ארגון שוברים שתיקה קיים חיזוק נוסף העולה מתשובת היועמ"ש לעתירה. היועמ"ש קובע בתשובתו כי ארגון שוברים שתיקה "שואלים את המרואיינים שאלות באשר לפרטים מבצעיים משירותם, פרטים אותם קשה לקשור למטרותיה המוצהרות של המשיבה (שוברים שתיקה)", אך נמנע מלפעול בהתאם למתחייב מקביעה זו.

חרף נסיבות אלו, סבר היועמ"ש כי *אין עניין לציבור* לפתוח בהליך חקירה בעניין והשופט מזוז אימץ עמדה זו ללא דיון. יש להצטער על החלטת השופט מזוז. אמנם בג"צ והיועמ"ש מוסמכים לבחון קיומו של עניין לציבור, ואולם אין לנו ספק כי אילו היה הציבור נשאל אודות קיומו של עניין ציבורי לפתוח בחקירה בנסיבות העניין, תשובתו היתה שונה מזו של בג"צ." הוסיפו עורכי הדין.

מתנועת הביטחוניסטים נמסר "תנועת הביטחוניסטים מצרה על ההחלטה של בג"ץ לדחות על הסף את העתירה לחדש את החקירה בעקבות מעשיהם המסוכנים של "שוברים שתיקה" שהוגדרו על ידי אנשי המקצוע שלנו כאיסוף מודיעין על צה"ל.

פעילי התנועה, בכירים במערך ביטחון המידע ובחילות השדה הגישו תצהירים מקצועיים, המנתחים סרטונים של פעילי שוברים שתיקה שתועדו בשעת מעשה – אוספים מידע מודיעיני רגיש מאנשי מילואים. היה ראוי, שמדינת ישראל וזרועות החוק שלה, תפתח בחקירה כנגד מי שאספו מידע מסווג על כוחות צה"ל, במטרה להעבירו לגורמים זרים." הסיפו.

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק