אי הריסת בית המחבל: "המדינה ממסמסת את הריסת הבית"

צילום: דובר צה"ל
אי הריסת בית המחבל הדוקר: המדינה השיבה כי אין להרוס את הבית "בעת הנוכחית", וטענה כי עקב הזמן שחלף ההרתעה נחלשה

בתשובה לעתירה שניתנה השבוע בבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בבקשת הריסת בית המחבל שדקר את בתיה לבל, טענה המדינה כי מעשיו אמנם חמורים ביותר, אך בשל הזמן שחלף מהפיגוע אין להרוס את ביתו. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את לבל הזכיר כי מי שהשתהה לאורך הבקשה הייתה דווקא המדינה – הן במענה לפנייה הראשונית לאלוף הפיקוד והן בתשובת המדינה לבג"ץ שהתעכבה שוב ושוב.

לבל נדקרה לפני למעלה משנה ברחוב ויצמן בכפר סבא, ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. לאחר כחודשיים פנתה לבל לארגון חוננו, ובאחרון הגישו בקשה בשמה להרוס את בית המחבל. אולם, רק לאחר ארבעה חודשים השיבה המדינה לבקשה בשלילה, בשל מדיניות בג"ץ בעניין הריסת בתי מחבלים. בחוננו הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה שיורה האם אף בפיגוע קיצוני מעין זה ואף במקום שהצבא סבור שהריסה תעזור להרתעה מונע בג"ץ את הרס הבית.

בתשובה לעתירה, טענה המדינה כי אמנם מעשי המחבל חמורים ביותר, אולם בשל הזמן שחלף אין להרוס את ביתו "ראשית כל, המדינה סבורה כי המעשים המיוחסים למחבל הם מעשים חמורים, נפשעים ומתועבים: העבירות המיוחסות לו.. הן מהחמורות ביותר הקיימות בספר החוקים, והמעשים המיוחסים למחבל מעידים על אכזריותו ועל רצונו ונחישותו לגרום למותו של אדם חף מפשע".

"עם זאת", השיבה המדינה, "בעת הנוכחית אין מקום להפעלת סמכות ביחס לבית המחבל.. נוכח חלוף הזמן ממועד ביצוע הפיגוע", זאת כאשר המדינה עצמה התעכבה כארבעה חודשים במתן תשובתה לבקשה להריסת הבית.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את לבל מחה על תשובת המדינה "אי הריסת בית המחבל הנתעב מהווה מחדל חמור מהרגע הראשון. נפגעת העבירה ואנחנו כמייצגיה עשינו כל לאל ידינו כדי להביא להריסת בית המחבל – בכל האמצעים העומדים לרשותנו וללא שהות ביחס למידע ולמענה שקיבלנו לאורך כל הדרך.

לעומת זאת, המדינה התעכבה במתן תשובתה, פעלה כדי למסמס את הריסת הבית ועד כה לא נתנה לנו מענה מדוע לא ייהרס הבית, מלבד להיתלות בבג"ץ ומדיניותו. אנו דורשים מהצבא לא לחמוק מהאחריות לביטחוננו ולהטילה על שופטי בג"ץ. בטרור נלחמים בלא פשרות, שכן כל התקפלות מול הטרור מהווה סיכון קיומי לכולנו".

האגף למחקר ערבי של תנועת "אם תרצו" אשר מלווה את בתיה לבל מסר בתגובה להודעת המדינה שלא להרוס את בית המחבל שניסה לרצוח אותה "צר לנו שנציגי המדינה מוותרים על אחד מגורמי ההתרעה החזקים ביותר נגד טרור. בכירי מערכת הביטחון טוענים פעם אחר פעם שהריסת בתי מחבלים מרתיעה ואף מזכירים כי גם בתקופת חומת מגן הרס בתי מחבלים היה אפקטיבי גם בתגובה לפיגועים שבוצעו מספר שנים אחורה.

לא יעלה על הדעת שמציאות בה הם יבקשו לפגע בנו, תענה בקול ענות חלושה. על מדינת ישראל לא לפחד ולהילחם חזיתית בטרור. עמדה זו של המדינה מחלישה את ההרתעה והלכה למעשה מכשירה את הפיגוע הבא".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר
Twitter feed is not available at the moment.
הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק