אחרי שלוש שנים: מבת"ן הורה לשב"כ לחדד נהלים

צילום: תקשורת שב"כ

מבת"ן, המחלקה לתלונות נחקרים במשרד המשפטים, קיבלה את התלונה שהגיש ארגון חוננו בשם צעיר יהודי שזומן לשיחת שב"כ במסווה של חקירה משטרתית בניגוד לחוק, והחליטה לפנות לשב"כ "לטובת חידוד נהלים והפקת לקחים".

לפני כשלוש שנים זומן צעיר יהודי לחקירה בתחנת המשטרה על ידי טופס זימון משטרתי, אולם משהגיע לתחנה התברר כי מדובר בשיחת שב"כ, שנועדה לגייסו כמקור מידע. הדבר מהווה עבירה על החוק, היות ובג"צ אסר באופן חד משמעי על השב"כ להשתמש בדרך זו של זימון משטרתי להבאת אזרחים לשיחת שב"כ.

בתחילה התקשר אל הצעיר שוטר, והזמינו להגיע אל תחנת המשטרה. לאחר שנועץ בארגון חוננו ביקש הצעיר שישלח אליו זימון כתוב, ולאחר שבוע קיבל טופס זימון משטרתי בו מצוין כי מטרת הזימון הינה חקירה. אולם, משהגיע הצעיר לתחנת המשטרה נדהם לגלות כי מדובר בשיחת שב"כ, ללא קשר לחקירה משטרתית.

במהלך השיחה ניסה איש השב"כ לגייס את הצעיר ולשכנעו לקיים עימו שיחות קבועות, אך הצעיר לא שיתף פעולה. בשום שלב של התשאול לא נמסר לצעיר כי הוא לא חייב לשתף פעולה בתחקור, כי באפשרותו לעזוב את המקום, כי דבריו לא ישמשו כנגדו וכי אם יעזוב את התחקור לא יופעלו נגדו סנקציות כלל, כפי שהנחה בג"ץ את השב"כ לנהוג כלפי האזרחים הנשאלים.

לאחר שיחת השב"כ, הגיש ארגון 'חננו' המייצג את הצעיר תלונות הן למבת"ן, המחלקה לבירור תלונות נחקרים נגד השב"כ במשרד המשפטים, והן לקצין תלונות הציבור של משטרת מחוז צפון בה אירע המקרה. בנוסף, פנה הצעיר לתביעה אזרחית בבית משפט השלום בצפת, יחד עם תובע נוסף שעבר מקרה דומה. לאחר משא ומתן בתביעה האזרחית עם באת כוח השב"כ וללא הגשת כתב הגנה מצדם, הוסכם על דחיית תביעת הצעיר בתמורה לתשלום פיצויים של 6,500 ₪ מידי השב"כ.

כאמור, כעת, לאחר שלוש שנים, התקבלה תגובת מבת"ן לתלונה שהגיש הצעיר באמצעות ארגון חוננו, בה התקבלו טענותיו. במבת"ן החליטו שלא לפתוח בהליכים משפטיים או משמעתיים נגד עובדי שירות הביטחון הכללי, אולם הודיעו כי יפנו לשב"כ לשם חידוד נהלים והפקת לקחים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר "הקביעה של מבת"ן כי השב"כ לא רשאי לזמן אדם לשיחה על גבי טופס זימון משטרתי משתלבת עם הפסיקה שקיבלנו לאחרונה, לפיה כאשר נדרשת המשטרה לבצע פעולות עבור השב"כ היא לא אמורה להחליף את שיקול דעתה בשיקול דעת השב"כ, אלא להפעיל שיקול דעת עצמאי. שורת הדין מתבררת, לא בכל מקרה יכול השב"כ רשאי לפעול כלפי בני אדם במסווה של פעולה משטרתית, ועל כך אנו מברכים".

כתבות אחרונות
ימנים בטוויטר

Twitter feed is not available at the moment.

הבהרה בעניין זכויות יוצרים

אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים.
השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל"חוק זכויות יוצרים"
אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות אלינו באמצעות הדוא"ל: ‏‪[email protected]‬‏

תגובות

✎ תגובה באתר

Subscribe
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

✎ תגובה באמצעות פייסבוק